×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
آب و هوای نودژ

منطقه نودژ در دشتی گرم و نیمه مرطوب و نسبتا” وسیع واقع شده است . تابستانهای بسیار گرم و سوزان و زمستانهای معتدل دارد . گاه رطوبتی شدید با گرمای زیاد آمیخته شده و شرایط آب و هوائی گرم و مرطوبی را به وجود می آورد .
نوع پوشش گیاهی ، زندگی جانوری ، نوع فرسایش و شکل ناهمواریها تحت تأثیر آب و هوا می باشد و همچنین این آب و هوا بر شکل مناظر و نوع وسیله نقلیه ، لباس و حتی رنگ پوست ، مو و رنگ چشم اثر گذاشته و گذشته از اینها آداب و رسوم خاص بر منطقه حاکم ساخته است .
گرما در این منطقه در تابستان به ۵۳ درجه هم می رسد و در زمستان درجه حرارت بین ۵ تا ۶ درجه هم کاهش پیدا می کند .
گرمی هوا در منطقه به علت نزدیکی به خط استوا و رطوبت آن به خاطر نزدیکی به دریای عمان و خلیج فارس و اقیانوس هند می باشد .
از اواخر شهریور ماه گرمای هوا به تدریج ملایم شده و به جای تابستان خفقان آور پائیز و زمستان معتدل جایگزین می شود و متوسط درجه حرارت در منطقه بیشتر از ۱۸ درجه سانتیگراد است .
ویژگیهای اقلیمی منطقه :
۱٫ آب و هوای این منطقه گرم ونیمه مرطوب است .
۲٫ فصل بارندگی در این منطقه از آبان ماه شروع می شود و تا نیمه اول اردیبهشت ماه ادامه دارد .
۳٫ باران به صورت نامنظم است .
۴٫ منطقه در سال به دو فصل گرم و معتدل تقسیم می گردد .فصل گرم در منطقه ۸ ماه می باشد .
۵٫ درجه حرارت هوا هیچ گاه به صفر درجه سانتیگراد نمی رسد .
۶٫ افزایش رطوبت در منطقه و ترکیب متناسب آن با درجه حرارت در زمستان موجب رویش گیاهان و پر شدن
زمین از پوشش گیاهی می شود به طوری که در مدت کوتاهی تقریبا همه جا سبز می شود .
۷ . بارندگیهای تابستانی در نتیجه تأثیر بادهای موسمی ، اقیانوسی هند است که با طوفان و رعد و برق می باشد و در ماههای تیر و مرداد اتفاق می افتد .
۸ . در فصل بهار رویش گیاه و پوشش نباتی به دلیل جذب کافی خاک از رطوبت و درجه حرارت مطلوب به اوج خود می رسد و بهار دل انگیزی را عرضه می کند ولی زمان آن بسیار کوتاه است .
۹٫ کاهش رطوبت و افزایش سریع درجه حرارت از اواخر فروردین ماه آغاز می شود به طوری که از اوایل اردیبهشت شدت دو عنصر اصلی اقلیم منطقه یعنی درجه حرارت و رطوبت از یکدیگر فاصله می گیرند به طوری که درجه حرارت به بیشترین مقدار و رطوبت به نازل ترین مقدار خود در طول سال می رسد .
درجه حرارت :
این منطقه یکی از گرمترین نقاط ایران است و با توجه به نزدیکی این منطقه به دریا ( کمتر از ۱۰۰ کیلو متر ) آب و هوای آن گرمسیری و مرطوب با رطوبت بین ۵۹ تا ۶۰ درصد در فصل های مختلف و متوسط ۵۰+ و ۳۰- سانتیگراد می باشد . گرمترین ماههای منطقه تیر و مرداد می باشد و سردترین ماهها دی و بهمن و اسفند می باشد .

میزان بارندگی در منطقه :
میزان بارندگی در این منطقه اندک است در دی و بهمن ماه معمولا بیش از ماههای دیگر سال باران می بارد به طور کلی فصل بارندگی مناطق جنوبی کشور بین آبان و اردیبهشت می باشد و در تمام طول تابستان مناطق جنوبی کشور بارندگی کم سابقه است ، در منطقه بارندگی بسیار کم و باران بیشتر در فصل زمستان می بارد ، زمستان این مناطق ملایم و مطبوع و درجه حرارت به ندرت تا ۵ درجه کاهش می یابد این منطقه با وجود نزدیکی به منابع عظیم رطوبتی دریای عمان و اقیانوس هند همواره از کمبود بارندگی رنج می بارد .
میزان بارش در هر منطقه به دلیل تأثیر مستقیم آن در منابع آبی ارزش زیادی دارد .
انواع بادهای منطقه :
از ویژگیهای دیگر آب و هوای منطقه وزش بادهای به هنگام و نابهنگام و تند و ملایم و میانه در طول سال است . جهت وزش باد در زمستان معمولا شمالی ـ جنوبی و در بقیه سال از همه جهات است ، مردم هر یک از این بادها را به لحاظ جهت وزش ، نیروی وزش ، کوتاهی و بلندی ، زمان وزش ، باران زائی ، خشکی و سودبخشی و زیانباری دسته بندی و نامگذاری کرده اند . در این منطقه بادها اسامی مخصوص دارند که مهمترین آنها موسوم به باد شمالی است .
۱٫ باد شمال : که در منطقه نفوذ کامل دارد و تقریبا در مدت ۸ ماه از سال از شمال غربی می وزد این باد در طول مدت وزش که شدت وزش آن در تابستان بیشتر است گرد و غبار بسیاری به همراه دارد که تمام فضای منطقه را در بر می گیرد این باد در زمستان توأم با سرماست ولی دوام آن کم می باشد و این باد خود مولد تغیرات درجه حرارت و بالا بردن نوسان آن است که در زندگی مردم قویا مؤثر بوده و شرایط متفاوتی را در هر فصل به وجود می آورد .
۲٫ باد نأشی : که باد شمال شرقی گفته می شود و در فصل زمستان در منطقه می آید و مدت این باد ۳ الی ۷ روز دوام دارد و فقط در زمستان و پائیز می وزد و شدت آن بسیار زیاد است و از سوی ستاره نأشی می آید البته در تابستان نیز بادی از شمال شرقی می وزد که به آن لوار می گویند .
۳٫ باد قوسی ( شرجی یا شرقی ) نامی است که به باد جنوب شرقی و گاهی نیز به بادهای شرقی دار می شود و از زمستان تا اواسط بهار می وزد و چون معمولا مرطوب و گاهی توأم با ابر و مه می باشد در برخی مواقع موجب بارندگی می گردد و در تابستان همراه با رگبارهای شدید می باشد و نام دیگر آن نمی یا ایرانی می باشد .
۴٫ باد سهیلی : این باد که در محل باد جنوب غربی است بعد از وزش باد قوسی شروع به وزیدن می کند و زمان وزش آن زمستان است و در موقع وزش ابرهای زبادی را به دنبال دارد که گاهی توأم با باران و طوفان می باشد و به این باد تندباد گفته می شود که با گرد و غبار همراه است .
۵٫ باد خشک خیز ( هوشو ) که به چله برگ معروف است و مدت آن ۳ الی۷ روز است و بادی است که ابرها را دو می کند

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی