×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
آل‌مهتری ای موگ همیشه سرفراز نودژ

موگ (نخل )در جنوب کرمان نودژ همشیه سر سبز به معنای زندگی است. بدون نخل چیزی کم است. گونه‌های مختلف خرما با طعم‌ها و شکل‌های متفاوت آدم ناواری مثل مرا گیج می‌کند. وقتی نودژ – که چندان هم از نظر انواع خرما متنوع نیست – می‌روم مدام دلم می‌خواهد دنبال خرمای تازه‌ای باشم. مدتی هم هست که در پی نوشته‌ای هستم که ارقام مختلف خرما را بشناساند و هنوز نیافته‌ام.
پیش از این فکر می‌کردم خارک نوعی خرماست. بعد متوجه شدم این طور نیست، مرحله‌ای از زندگی میوه‌ی نخل است. زندگی که با کَُنگ – خرمای سبز و کاملن کال – شروع می‌شود. با رنگ انداختن کنگ، به خارک یا به زبان اهالی نودژ خُمر می‌شود. وقتی خرما می‌پزد و نرم و شیرین می‌شود، رطب است و وقتی رطب می‌ماند و خشک می‌شود، خرماست. یعنی رطب همان خرمای تازه است. مرحله‌ای هم بین خارک و رطب است، جایی که خارک از دم آن – جایی که به درخت وصل نیست را دم می‌گویند، به عکس آنچه به طور معمول برای میوه‌ها به کار می‌بریم – شروع به پختن می‌کند و هنوز انتهای آن خارک است. به آن دیمپاز می‌گویند. تا به حال پنج مرحله زندگی خرما را گفتم؛ کنگ، خارک یا خمر، دیمپاز، رطب و خرما.
همه اینها را گفتم که بگویم عکس بالا، دیمپاز آل‌مهتری است که درسفرم به نودژ گرفته‌ام. آل‌مهتری رقمی از خرماست که زودتر از بقیه ارقام در اواخر خرداد می‌رسد. زمانی که هنوز هیچ رطبی خارک هم نشده است و بین کنگ و خارک است. برای همین خیلی هم گران است و طالب زیادی دارد. اگر فرصتی و البته شناختی دست داد، ارقام دیگر خرما را هم خواهم گفت. انواع خرما از صد رقم هم فزون است و من کمتر از تعداد انگشت‌های دست می‌شناسم. مضافتی، پیارم، خاسویی، برحی، زاهدی و آل‌مهتری. انواع دیگر را خورده‌ام بی آن که نامشان را بدانم یا وقت دیدنشان بشناسم. اگر کسی نوشته‌ای برای شناخت ارقام مختلف خرما به من معرفی کند، خوشحال خواهم شد.

 

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی