×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۵ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
اعطای وام بلاعوض به کشاورزان پیشرو در روش های مدیریت مصرف آب

نودژنیوز :حمیده حبیبی، رییس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازکرمان با اشاره به اینکه میانگین بارش باران در استان کرمان طی امسال ۳۱ میلیمتر بوده است، گفت: این میزان حدود ۱۰۰ میلیمتر کاهش را نشان می دهد.

وی افزود: نسبت به دوره بلند مدت، حدود ۱۰۰ میلیمتر باید بارش اتفاق بیفتد که اندازه بارش بلند مدت شود.

حبیبی از کاهش ۷۵ درصدی بارش‌های استان کرمان نسبت به پارسال در این استان خبر داد و تصریح کرد: مشکل کم آبی کرمان با بارش های اخیر جبران نمی شود.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

۹ شهر کرمان در وضعیت قرمز

طاهری، مدیر عامل آب و فاضلاب استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان گفت: تابستان ۹۷ و سال آبی ۹۶ و ۹۷ سالی بسیار سخت و کم باران محسوب می شود، بطوریکه کمترین میزان بارندگی طی ۵۰ سال گذشته را داشته است.

وی حداکثر تولید را حدود ۸ هزار لیتر در ثانیه عنوان کرد و افزود: در حوزه آب شرب، شرکت آب و فاضلاب استان کرمان با تمام توان، ظرفیت خود را برای خدمت رسانی مردم به کار گرفته است.

طاهری با اشاره به اینکه شهرهای رفسجان، بم، نودژ، گنبکی، کرمان، سیرجان، دهج، جوزم، زرند در وضعیت قرمز قرار دارند، تصریح کرد: میزان تولید ما نسبت به میزان مصرف کاهش چشمگیری دارد.

وی یادآور شد: در شهر کرمان بیش از ۸۰۰ لیتر آب در پیک مصرف کم داریم و در تابستان پیش رو یک سوم نیاز آبی مردم شهر کرمان را نداریم.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

جمع آوری بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ انشعاب غیر مجاز در کرمان

مدیر عامل آب و فاضلاب استان کرمان با اشاره به اینکه بخشی از آب شرب استان به ویژه شهر کرمان در حاشیه شهر توسط مشترکان حاشیه نشین مصرف می شود، گفت: بعضی از این مشترکان به صورت غیر مجاز از شبکه آب شهری استفاده می کنند.

طاهری افزود: متأسفانه این نوع مصرف، غیر استاندارد، غیر بهداشتی و خارج از عرف است و میزان مصرف مدیریت نمی شود.

طاهری گفت: طی سال ۹۶ حدود ۲ هزار و ۳۰۰ انشعاب غیر مجاز در استان کرمان جمع آوری شد که از این میزان، تعدادی مجاز و بقیه قطع و جمع آوری شدند.

وی به مردم کرمان توصیه کرد: همه کمک کنند تا در تابستان ۹۷، آب به اندازه نیازمان مصرف و در این زمینه صرفه جویی کنیم تا تابستان امسال را به خوبی و بدون قطعی آب پشت سر بگذاریم.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

پیش بینی آبرسانی سیار ۲ هزار روستا در استان کرمان

حسین امیری خامکانی، رییس مجمع نمایندگان استان کرمان موضوع آب را مهمترین موضوع امروز استان دانست و ضمن اشاره به نشست مجمع نمایندگان با وزیر نیرو گفت: در این نشست نمایندگان حاضر در جلسه، مسائل و مشکلات آب شرب شهر‌ها و روستا‌های حوزه انتخابیه با توجه به کاهش منابع آبی، ضروت تأمین منابع مالی در روستا‌هایی که باید با تانکر آبرسانی شود را مورد تاکید قرار دادند.

وی افزود: در سال قبل بیش از ٧٠٠ روستا با تانکر آبرسانی می‌شد و امسال پیش بینی می شود، حدود ۲ هزار روستا به صورت آبرسانی سیار، تابستان را سپری کنند لذا باید منابع مالی آن تامین شود.

امیری خامکانی تسریع در اتمام پروژه‌های آبرسانی روستای حوزه‌های انتخابیه را از دیگر مباحث مطرح شده عنوان و تصریح کرد: با توجه به اینکه عمده آب شرب استان از منابع زیر زمینی تأمین می شود و هر لحظه امکان اینکه یک چاه خشک شود هست، پس باید آمادگی لازم وجود داشته باشد.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود

آمارها نشان می دهد، بخش عمده ای از آب استحصالی کشور در بخش کشاورزی هدر می‌رود و در این راستا، بخش کشاورزی بیشترین مصرف و هدر رفت آب را به خود اختصاص می‌دهد.

سعیدی، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان گفت: یکی از محدودیت های اصلی بخش کشاورزی به ویژه در استان کرمان، محدودیت منابع آبی است و تقریبا بیش از ۹۵ درصد آب مصرفی از سفره های زیر زمینی تأمین می شود.

وی افزود: کاری که در این زمینه باید انجام شود و ما به دنبال انجام آن هستیم، افزایش بهره وری است، یعنی در بخش کشاورزی از آب موجود بهره وری مناسب داشته باشیم.

برنامه های جهاد کشاورزی برای مدیریت آب در کرمان

سعیدی تصریح کرد: یکی از برنامه های ما توسعه ی کشت های گلخانه ای است که بدین ترتیب می توانیم ۱۰ برابر آب کمتر مصرف و ۱۰ برابر محصول بیشتر تولید کنیم.

وی حذف محصولات آب بر که بهره اقتصادی مناسبی ندارند را یکی دیگر از برنامه های این سازمان برای کاهش کم آبی در استان عنوان کرد و یادآور شد: برای انجام این کار باید، سطح زیر کشت محصولات را کاهش داده و به سمت کشت های گلخانه ای گیاهان دارویی و گیاهانی که آب کمتری استفاده می کنند برویم و کشاورزان هم قطعاً می پذیرند.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

اعطای وام بلاعوض به کشاورزان پیشرو در روش های مدیریت مصرف آب

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: دولت ۱۰ میلیون تومان وام بلا عوض به کشاورزان پرداخت می کند تا به سمت و سوی روش های مدیریت مصرف آب بروند.

سعیدی از کشاورزان خواست: به سمت و سوی کشت محصولاتی چون زعفران، زرشک، گل محمدی و به ویژه گیاهان دارویی که بذرهایی مقاوم دارند، بروند.

وی افزود: کشاورزان در کوهستان ها و مناطق سردسیر از قنوات استفاده کنند و آن دسته از افرادی که از موتور پمپ استفاده می کنند، نیز در فصل هایی که نیاز ندارند، آن را خاموش کنند.

9 شهر کرمان در وضعیت قرمز

مدیریت بهینه منابع آبی نیازمند عزم ملی و همراهی همه بخش ها

جهان با معضل کم آبی روبروست، در سال‌های اخیر به دلیل مصرف بی‌رویه منابع آب در کنار تغییرات اقلیمی، شهرها و کشورهای مختلف با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

ایران هم اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است، خشکسالی های مکرر توأم با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده‌است. از نشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان زایی و طوفان های گرد و غبار و فرونشست زمین است.

تبخیر آب، بهره برداری های نادرست و هدر رفت بالای آب از دیگر معضلاتی است که منابع آبی کشور را با فقر شدید مواجه کرده و غلبه بر این مشکل جز با همکاری مردم و مسئولان امکان پذیر نخواهد بود.

به طور کلی باید گفت، موضوع آب و مدیریت بهینه بر منابع آبی از جمله چالش هایی محسوب می شود که فائق آمدن بر آن نیازمند عزم ملی و همراهی همه بخش ها در کشور است، زیرا زنگ خطر کم آبی همواره به گوش می رسد.

انتهای پیام /ب

گزارش از آذر عسکرپور

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی