×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۹ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
افزایش ۲۶ درصدی کشفیات اجناس قاچاق در کرمان

رئیس پلیس آگاهی کرمان از افزایش ۲۶ درصدی کشفیات اجناس قاچاق در کرمان در ۱۱ ماهه امسال خبر داد و گفت: در این مدت حدود ۳۳۶ میلیارد ریال کالای قاچاق در استان کشف و ضبط شده است.
printنسخه قابل چاپ
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سرهنگ هوشنگ پوررضاقلی شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ارزش ریالی کالاهای کشف شده در مقایسه با سال گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته است .
وی با بیان این که تعداد پرونده‌ها ۲۶ درصد و تعداد متهمان نیز ۲۹ درصد افزایش داشته است، گفت:‌ برنج، سوخت، پارچه، احشام، سلاح، و فلزات از جمله‌ کالاهای قاچاق شده محسوب می‌شوند.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان از وقوع ۸۶ فقره قتل در استان در ۱۱ ماه گذشته خبر داد و گفت: امسال در سطح استان ۸۶ فقره قتل اتفاق افتاده که از این تعداد ۲۹ فقره (معادل ۳۳٫۵ ) درصد مسلحانه و ۶۷ درصد غیرمسلحانه بوده است.
سرهنگ پوررضاقلی با بیان اینکه مقتولان این حوادث ۷۰ نفر مرد و ۱۶ نفر زن بوده‌اند، تصریح کرد: ۳٫۵ درصد قربانیان زیر ۱۸ سال، ۸۷ درصد در سنین ۱۸ تا ۵۵ سال و ۹٫۵ درصد بالای ۵۵ سال سن داشته‌اند.
وی درباره انگیزه‌ قتل‌ها نیز افزود: نزاع و اختلاف ۵۱٫۵ درصد از قتل‌ها را به خود اختصاص داده که بخش عمده‌ آن‌ها مربوط به مشاجرات خیابانی، عصبانیت‌های کنترل نشده و فقدان مهارت حداقلی درکنترل خشم بوده است.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان خاطرنشان کرد: اختلافات زناشویی ۲۱ درصد، مسائل مربوط به فساد اخلاقی ۸٫۱۴ درصد، سرقت ۴٫۵ درصد، انگیزه‌های مربوط به معاملات مواد مخدر ۴٫۶۵ درصد و انتقام جویی با انگیزه‌های مختلف حدود پنج درصد از انگیزه‌های قتل در استان کرمان بوده‌اند.
سرهنگ پوررضاقلی با اشاره به اینکه انگیزه‌ ارتکاب نزدیک به شش درصد قتل‌ها نامعلوم است، تصریح کرد: ۲۳ درصد قتل‌ها در شهرستان‌کرمان، ۱۵ درصد در جیرفت، ۱۰ درصد در سیرجان ، ۹٫۵ درصد در رودبار جنوب و هفت درصد در رفسنجان و مابقی در سایر شهرستان‌های استان اتفاق افتاده است.
وی خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماه امسال کمترین میزان وقوع قتل‌ در بردسیر و رابر(هر کدام یک فقره) بوده است.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان با بیان این که امسال تعداد قتل‌های کشف شده با تعداد قتل‌های به وقوع پیوسته برابر بوده است، گفت: این به این معنا نیست که تمام قتل‌ها در ۱۱ ماهه امسال کشف شده، بلکه با کشف درصدی از قتل‌های سال‌های ۹۰ و ۹۱ این رقم به دست آمده و از قتل‌های امسال هنوز حدود ۱۸ درصد کشف نشده است.
۶۹درصد آدم‌ربایی‌ها در رابطه با معاملات مواد مخدر است
سرهنگ پوررضاقلی گفت: ۶۹ درصد آدم‌ربایی‌ها در استان در ۱۱ ماه گذشته در رابطه با معاملات مواد مخدر بوده است.
وی افزود: انگیزه‌های مرتبط با معاملات مواد مخدر با ۶۹ درصد در صدر انگیزه‌های این اقدام مجرمانه قرار دارند و ۸٫۲۴ درصد انگیزه‌ها مربوط به اختلافات مالی بین افراد، ۲٫۳۶ درصد مربوط به انتقام جویی ، ۳٫۵۳ درصد آدم ربایی‌ها با انگیزه تجاوز جنسی و یک و نیم درصد با انگیزه‌ سرقت رخ داده است.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان با تاکید بر اینکه آدم‌ربایی با انگیزه‌ باج‌خواهی در دستگاه پلیسی و قضایی و حوزه‌ جامعه‌شناسی جنایی بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماهه امسال ۱۳ درصد از آدم‌ربایی‌ها در استان با این انگیزه انجام شده است.
سرهنگ پوررضاقلی با بیان این که۹۱ درصد ربوده‌شدگان مرد هستند گفت: بیش از ۹ درصد ربوده شدگان کمتر از ۱۰ سال، ۲۱ درصد بین ۱۰ تا ۱۸ و حدود ۷۰ درصد بالای ۱۸ سال سن دارند.
وی خاطرنشان کرد: بیشترین آدم‌ربایی‌ها در کرمان، کهنوج، بم، رودبار و جیرفت به ترتیب با ۲۷، ۲۴، ۱۰، ۹ و هشت درصد رخ داده است.
دستگیری ۶۵۰۰ سارق در ۱۱ ماهه گذشته در کرمان
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان از دستگیری ۶۵۰۰ سارق در ۱۱ ماهه گذشته در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۸۰ نفر زن و مابقی مرد هستند.
سرهنگ پوررضاقلی با بیان این که از این تعداد ۲۲۰ نفر سارق به عنف( با استفاده از سلاح سرد) و ۳۰ نفر سارق مسلح و شش هزارو ۳۰۰ سارق عادی(بدون استفاده از هر گونه سلاح) بوده‌اند، تصریح کرد: ‌بیشترین سرقت‌های مسلحانه در رودبار جنوب، کهنوج، کرمان، عنبرآباد و منوجان اتفاق افتاده که در این سرقت‌ها از اسلحه جنگی استفاده شده است.
وی با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی دستگیری سارقان در ۱۱ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: از مجموع افراد دستگیر شده در رابطه با جرم سرقت،۵۹ درصد فاقد سابقه‌ کیفری و ۴۱ درصد سابقه‌دار هستند.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان خاطرنشان کرد: از مجموع افراد دستگیر شده در رابطه با جرم سرقت، ۹۳٫۴۶ درصد ایرانی و ۶٫۵۴ درصد اتباع بیگانه هستند.
سرهنگ پوررضاقلی افزود: از مجموع سارقان دستگیر شده در استان کرمان، کمتر از یک درصد زیر ۱۴ سال، ۴۲ درصد در مقطع سنی ۱۵ تا ۲۴ سال، ۵۳ درصد در مقطع سنی ۲۵ تا ۳۹ سال و بیش از پنج درصد بالای ۴۰ سال سن دارند.
وی با بیان این که در ۱۱ ماهه امسال ۲۷۰ مال‌خر نیز دستگیر شده‌اند که متاسفانه بخش عمده‌ای از آن‌ها از کسبه هستند،گفت:‌ اگر عرصه‌ خرید مال مسروقه محدود شود، عرصه برای سارقان تنگ شده و آمار سرقت هم کاهش می‌یابد.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان اظهار کرد: ۸۳۰ نفر از افرادی که در ۱۱ ماهه امسال در رابطه با سرقت دستگیر شده‌اند، در قالب باندهای سه تا ۱۲ نفره فعالیت می‌کردند.
سرهنگ پوررضاقلی با اشاره به اینکه ۴۶ درصد از قربانیان تجاوزات جنسی در استان مونث و ۵۴ درصد مذکر هستند، عنوان کرد: در شهر کرمان ۵۳ درصد قربانی‌ها مونث و ۴۷ درصد مذکر هستند.
وی با بیان این که ۲۴ درصد قربانیان تجاوزات جنسی زیر ۱۵ سال سن دارند، گفت: این آمار یک هشدار جدی برای خانواده‌ها است.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان افزود: ۵۸ درصد از قربانیان تجاوزات جنسی دارای روابط قبلی با متجاوز بوده‌اند و در واقع قربانی در مراحل آشنایی و رابطه با متجاوز، دچار تجاوز شده است و ۴۲ درصد فاقد رابطه‌ قبلی بوده و طرفین هیچ شناختی از یکدیگر نداشته‌اند.
سرهنگ پوررضاقلی خاطرنشان کرد: بیشترین تجاوزات جنسی در شهرستان‌های کرمان با ۳۸٫۵ درصد، سیرجان با ۱۴ درصد، شهربابک با ۱۰ درصد، جیرفت با ۹ درصد، زرند با هفت و بم هر کدام با هفت درصد بوده است.
سارق طلاهای زنان سالمند دستگیر شد
وی از دستگیری فردی که طلاهای زنان سالمند را سرقت می‌کرد خبر داد وگفت: از اواخر سال گذشته فردی با مراجعه به خانه‌ زنان سالمندی که در خانه تنها بودند، به بهانه‌ مختلف از جمله (درخواست آب و یا آوردن گوشت نذری) با باز شدن در وارد خانه می‌شد و طلاهای این افراد را که همگی بیش از ۷۲ سال سن داشتند را سرقت می‌کرد.
رئیس پلیس آگاهی استان کرمان با بیان این که قربانیان به سبب داشتن سن زیاد از قدرت بینایی مطلوب، به خاطر سپردن مطلوب و توصیف مطلوب برخوردار نبودند، تصریح کرد:‌ این مسئله روند پیشرفت پرونده و دستگیری سارق را کند کرده بود.
سرهنگ پوررضاقلی با اشاره به این که این سارق طلاهای همراه خانم‌های سالمند و وسایل سبک خانه‌ آن‌ها را سرقت می‌کرد، گفت: با وجودی که چرخه‌ کشف این جرایم بسیار کند بود ، کارگر اخراجی ۳۸ ساله و معتاد یکی از شرکت‌های دولتی شناسایی شد.
وی خاطرنشان کرد: ‌فرد مذکور پس از دستگیری به ۱۴ فقره سرقت در ۱۴ ماه گذشته اعتراف کرد و در این رابطه یک طلافروش به عنوان مال‌خر دستگیر شد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی