×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
تولد دوقلوها از دو پدر

در حکم دادگاهی در نیوجرسی آمده است که تنها یکی از دوقلوها می‌تواند از پوشش حمایتی کودکان بهره‌مند شوند. دلیل این حکم نیز این بوده که هر یک از این دوقلوها از پدری جداگانه متولد شده‌اند.

به گزارش نودژ نیوز :به نقل از پارسینه «سهیل محمد» قاضی دادگاه عالی پاسایک کانتی در حالی که داشت روی این پرونده کار می‌کرد به مورد عجیبی برخورد. پرونده درخواست پوشش حمایتی از طرف مادر دوقلوها به این دادگاه ارسال شده بود. با انجام یک آزمایش ساده مشخص شده بود که مرد (پدر دوقلوها) تنها پدر یکی از این دختران است. پس از این اتفاق، قاضی پرونده دستور یک جلسه دادرسی را صادر کرد.
سهیل محمد بر اساس گواهی کارشناسان حکم خود را در ۲۲ صفحه منتشر کرده که در آن آمده است: «اگر زنی با یک مرد یا چند مرد در یک دوره “تخمک‌گذاری چندباره” مقاربت داشته باشد، ممکن است که لقاح همزمان (باروری همزمان دو تخمک) صورت پذیرد و دوقلوها می‌توانند از یک پدر یا دو پدر باشند.» این دو نوزاد دختر دوقلو در ژانویه ۲۰۱۳ متولد شدند.

به عبارت بهتر، اگر تخمدان یک زن دو تخمک در یک سیکل رها کند، ممکن است که هر دو تخمک بارور شوند. در نتیجه این عمل باید منتظر «دوقلوهاى‌ دیزایگوتیک یا غیر همسان»  بود. پدیده‌ای که از نوع «دوقلوهاى‌ دو تخمکى» است، بدین ترتیب که هر دو نوزاد با ظاهری متفاوت ولی طور همزمان متولد می‌شوند. در مورد این پرونده نیز چنین اتفاقی رخ داده است و آن زن تایید کرده که با دو مرد مقاربت داشته است. به دوقلوهای این چنینی که از دو پدر متولد شده‌اند دوقلوهای «دگرپدری» یا «دو پدری» گفته می‌شود.

به نقل از فرادید محققان می‌گویند این نوع تولد نادر در حال افزایش است. در مقاله‌ای در سال ۱۹۹۷ آمده بود که تقریبا یک تولد از هر ۱۳ هزار تولد دوقلوها به این شکل است و اغلب آن‌ها در آزمایش DNA مشخص شده‌اند.

دسته‌بندی دوقلوها
این شرایط آن‌قدر نادر و عجیب است که عنوان لقاح همزمان را یدک می‌کشد. اما به طور کلی دسته‌بندی تولدهای همزمان به این شکل است:

دوقلوهای لقاح همزمان: زمانی که یک زن هنگام تخمک‌گذاری با بیش از یک مرد در دوره‌ای کوتاه مقاربت داشته باشد، ممکن است که آن زن از هر دو مرد بارور شود. در این مورد، دو اسپرم مختلف دو تخمک مختلف را بارور می‌کنند. بر اساس قوانین ایالات‌متحده پدر فرزند برای دریافت بسته پوشش حمایتی باید در دادگاه حاضر شود. اما در مورد این پرونده، آن مردی که به عنوان پدر دوقلوها در دادگاه حاضر شده بود فقط پدر یکی از آن دوقلو بود.

دوقلوهای غیر همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۵۰ درصد شبیه هم است. دو اسپرم دو تخمک را بارور می‌کنند. اما هر دو مورد از یک پدر و مادر هستند، ولی خصوصیات ژنتیکی متفاوتی دارند.

دوقلوهای نیمه همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۷۵ درصد شبیه هم است. اگر یک تخمک در حین تخمک‌گذاری به دو نیم تقسیم شود، این اتفاق رخ می‌دهد.

دوقلوهای همسان: خصوصیات ژنتیکی این دسته از دوقلوها ۱۰۰ درصد شبیه هم است. اگر یک اسپرم با یک تخمک ادغام شود و حاصل به دو نیم تقسیم شود، یک دوقلوی همسان خواهیم داشت. این دوقلوها در بدو تولد شبیه هم هستند.

این شرایط برای چندقلوها کاملا پیچیده می‌شود.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی