×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ مهر - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
جاذبه های گردشگری شهرستان رودان

استرنج مستشرق انگلیسی در کتاب جغرافیای سرزمینهای خلافت شرقی ، از قول مقدسی می نویسد: مقدسی از شهر رودکان اسم برده است و آن را شهری آباد و دارای باغستان و نخلستان و نارنج فراوان شمرده است .

به گزارش نودژ نیوز :به نقل از پارسینه، ادوارد براون در کتاب تاریخ ادبیات ایران رودان را در مقایسه با کشمیر هندوستان قرار داده است . مرحوم علامه دهخدا در لغت نامه می نویسد : رودان احمدی یا رودان و احمدی ناحیه ای است در جنوب کرمان از دهستانهای بندرعباس . ابن البلخی آورده رکن شرقی پارس از اعمال کرمان است بر جنوب سیرجان و سرحد آن رودان است . و این رودان از اعمال پارس بود . اما به عهد سلطان شهید (( الب ارسلان )) قدس و روحه چون میان پارس و کرمان حد می نهادند این رودان با کرمان گذاشت . در روزگار (( قاورد ))

http://tavatli.ir/wp-content/uploads/2015/05/index2.jpg

تاریخ رودان :

وجود سنگ نبشته های میخی و تصویری ( هیروگلیف ) در منطقه باد افشان رودان حاکی از تمدن دیر پای رودان می باشد که طبق نظر کارشناسان سازمان میراث فرهنگی به عصر ایلامی و آشوری می رسد . قبل از روی کار آمدن پادشاهان ساسانی سدی طبیعی و نسبتا مرتفع در محلی که اکنون تبرکن گفته می شود وجود داشته دکه آب رودخانه پس از پر شدن کامل از بالا سرازیر شده و به دشت ارموز می رود . این سد در زمان ساسانیان به دست مهندسین و کارگران در زمان هرمز پادشاه ساسانی خراب شده است . جلگه ای که بعدها بنا شده به نام هرمز مشهور بوده است . قبرهای قدیمی و خانه های سنگی در اطراف کوهها نشانه ای از زندگی دور از مرکز بوده است . در زمان تیمور لنگ کورکانی پسرش امیرزاده محمد به این حدود حمله کرده بطوریکه شرف الدین علی یزدی می نویسد : هفت قلعه را خراب کرده است . قلعه مینا در هرمز کهنه – قلعه تنگ زندان – قلعه تازیان – حصار شمیل – قلعه منوجان – قلعه تزرک – قلعه تازیان .پس از حمله لشکریان تیمور حاکم هرمز کهنه فرار می کند و خود را به جزیره ای در بندرعباس می رساند و آن جزیره به یادبود هرمز کهنه نیز جزیره هرمز می نامند و ملوک هرمز در این جزیره به حکومت رسیدند .

http://tavatli.ir/wp-content/uploads/2015/05/images4.jpg

رودان، بهشت جنوب در گسترده مهربانی ایران در منطقه ای سرسبز وخرم و آباد در جنوب شرقی ایران به مردمان خوبش دل سپرده است.مردمان خطه رودان که سرسبزی بهشت جنوب را بامسمایی وگوارایی آبش یدک می کشند، هماره در ستیز با استعمارگران عرب از ناحیه مسقط عمان وخاندان قوام الملک شیرازی تمام بار مقاومت و صبر و مبارزه را بر دوش کشیده اند و با پشتکار و جدیت ، سامان رودان را از گزند هجوم و استیلای اغیار آزاد ساختند.شهرستان رودان در فاصله۱۰۰کیلومتری از مرکز استان ( بندرعباس) قرار دارد، این شهرستان از شمال غرب به شهرستان بافت، از شمال وشرق به شهرستان کهنوج، از جنوب وجنوب شرق به شهرستان میناب و از غرب به شهرستان بندرعباس محدود است.رودان شامل چهار بخش شامل:مرکزی،رودخانه،جغین و بیکاه و همچنین شامل دو شهر رودخانه ودهبارز می باشد.رودان در قدیم با نام(( رودکان)) معروف بوده است ، وجه تسمیه آن به علت وجود رودخانه های متعدد و پرآب می باشد.

 

کلیه اهالی رودان مسلمان وشیعه جعفری هستند، که با عشق وافر به اهل بیت (ع) در زیر بیرق اسلام محمدی (ص) می باشند.رودان ، معدن آب ها وجایگاه رودخانه های روانی است که دو رود مهم از جنوب شرقی وشمال وارد دشت های رودان می گردد وپس از آبیاری مناطق کشاورزی هر دو وارد سد استقلال میناب می شوند.پوشش گیاهی دراین منطقه تابع شرایط آب وهوایی است، مهم ترین پوشش این منطقه خرما ومرکبات از قبیل لیمو وپرتقال می باشد و نخلستان ها و باغات لیمو جلگه ها ودشتهای وسیعی را به مناظرین زیبا تبدیل کرده است.در رودان معادنی مانند معدن کرومیت ، نفت ، گوگرد ، منگنز، پنبه نسوز وآهن وجود دارد، که در مناطق مختلف رودان یا بهره برداری می شود ویا هنوز به مرحله استخراج نرسیده است.از نظر جغرافیایی آب وهوایی این منطقه گرم وخشک است که دارای تابستانی گرم وزمستانی معتدل می باشد.

1020

98820_641

تفرجگاه های مذهبی

زیارتگاه سید سلطان محمد (( پیرچوگان )) : یکی از مهمترین زیارتگاههای رودان است که همه ساله بویژه در ایام نوروز تعداد زیادی از عاشقان اهل بیت عصمت وطهارت جهت زیارت برادر حضرت امام رضا(ع) راههای دور ونزدیک را پشت سر می گذارند و با عشقی وافر ایام خوشی را در روستای زیارتی پیر چوگان سپری می نمایند.این مکان مذهبی در۴۲کیلومتری و در مسیر جاده رودان به رودخانه واقع می باشد.

8744789794soltan mohamad

زیارتگاه شاه قطب الدین حیدر:

نیز یکی از مهم ترین زیارتگاههای رودان است که یکی از قطب های مذهبی در ایام سال می باشد و تعداد زیادی از عاشقان اهل بیت را در طول هفته به سوی خود می کشاند و یکی از مراکز گردشگری شهرستان رودان می باشد.این مکان مذهبی در فاصله ۳کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است امامزاده شاه قطب الدین حیدر یکی از نوادگان امام موسی کاظم می باشد.

ro1

آثار تاریخی رودان

سنگ نوشته های باد افشان : درمنطقه ای به همین نام و در فاصله ۱۵کیلومتری شمال شهرستان رودان بر روی سنگهای ستبر کلماتی با خط میخی و نقاشی های بدیع وجلوه گری نکاشته شده که به عقیده کارشناسان، بازگشتی به دوران تمدن عیلامی دارد.

خهه

قلعه کمیز:

درفاصله ۱۲کیلومتری شرق شهرستان رودان قلعه ای که نشان هویت وپایمردی مردم این سامان است، چشم هر بنده ای را به خود جلب می کند این قلعه تاریخی به علت عدم توجه روبه ویرانی می باشد مهمترین اخبار در مورد قلعه کمیز خبر از نبردهای متعدد قوم بارز با دشمنان خارجی می دهد با این حال مهمترین منطقه گردشگری شهرستان رودان می باشد.

1(1)

قلعه دختران:

این قلعه در فاصله ۵کیلومتری شمال دهبارز ومنتهی الیه کوی گرم واقع است، این قلعه که در حال حاضر به ویرانه ای مبدل شده به وسیله سنگهای بزرگی بنا گردیده که وجود سنگرهای سنگی متعددی در اطراف قلعه وغاری در پایین آن نشان دقت وتوجه خاص ساکنان قلعه به بالا بردن ضریب امنیتی پناهگاهشان می باشد.گفته می شود این قلعه توسط دختر یکی از بزرگان اقوام گذشته رودان اداره می شده است .

4hkpvz8

گو آهن :

درنخلستانهای مرکزی شهر رودان ودرمکانی با همین نام، سنگهایی با ترکیب آلیاژهای مختلف کشف گردیده که مبین صنعت فلز کاری در دوران گذشته می باشد. عقیده عمومی براین است که در این مکان کارگاه بزرگ فلز کاری جهت ساخت وسایل وابزار جنگی دایر بوده است.

قبرستان گبرها:

درسراسر رودان آثار زیادی از گورهایی به چشم می خورد که با کلمات وخطی شبیه به میخی هر بیننده ای را به عمق تاریخ گذشته رودان راهنمایی می نماید، به گفته پیشینیان این قبرستانها مربوط به ساکنان اولیه این خطه بوده وهزاران سال نیز قدمت دارند. در روستاهای سرجوئیه ، زیارت سید سلطان محمد (ع) و بخشی از منطقه رودخانه این آثار به خوبی مشهود است.

20140107368

گردشگاههای رودان

پل رودخانه آبنما:

پلی ساخته دست بشر امروزی ورودخانه زلالی که از زیر آن جاری می باشد، این مکان در۱۲کیلومتری شمال شهر رودان واقع است.

11390

نازدشت :

در فاصله ۶۵ کیلومتری شمال شهرستان رودان ودر همسایگی استان کرمان باغهای زیبای ناز دشت جلوه خاصی را به منطقه داده است. خاندان منحوس پهلوی در این مکان اقدام به ساختن کاخ عظیمی نموده اند، باغ ناز دشت جهت شادابی نیاز به توجه بیشتر مسئولین دارد، کلکسیونی از انواع مرکبات و ارقام مرغوب پرتقال ، نارنگی وگریپ فروت از جمله محصولات باغ زیبای نازدشت می باشد.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

کهنوج بالا :

کمی پایین تر از پل زیبای آبنما منطقه ای به نام فوق با داشتن قنات های جاری از آب زلال وباغهای انبه ولیمو ترش گردشگاه زیبایی ازبوجود آورده است. به یقین تفرج در رودان بدون ماندن در کهنوج بالا خالی از لطف وصفا می باشد.

فربوری :

به طور حتم یکی از بهترین گردشگاههای رودان محسوب می شود ایجاد باغات بسیاری دل انگیز با آب چشمه ودر دل کوه زیبای خیال انگیزی به این منطقه که در فاصله ۲۱کیلومتری شرق دهبارز واقع شده است. وجود آبشارهای زیبا از جمله دیدنیهای فربوری می باشد.

آبشار کرون :

این آبشار درمنطقه کوهستانی باد افشان در ۲۷کیلومتری در مسیر جاده رودخانه ورودان واقع می باشد ویکی از پر آب ترین منطقه رودان محسوبمی گردد.سنگ نوشته های بادافشان:در منطقه بادافشان بر روی سنگ های ستبر کلماتی به خط میخی و نقاشی های بدیع وجود دارد که به عقیده کارشناسان قدمت آن ها به دوران إیلامی و آشوری می رسد.

کرون-1

تم مارو:

در نزدیکی قلعه کمیز تپه ای وجود دارد به نام تم مارو که در قدیم محل دفن مردگان و اشیاء گرانبها بوده است ‏‏. از کلمه مار به این دلیل استفاده شده است که مردم جرأت نزدیک شدن به آنجا را نداشته باشند.

خخخخ

پل چهار دهنه ای :

در فاصله ای ۱۵ کیلومتری شهرستان رودان پلی با چهر دهنه واقع شده است و صد متر بالاتر روستایی با همین نام وجود دارد .رودخانه ای با بارانهای فصلی از زیر این پل می گذرد که هم مردم روستا و هم مسافران و مردم شهرستان جهت تفریح به این منطقه می آیند و از آن استفاده می کنند. کوههای اطراف و رودخانه جاری و باغ های مجاور آن چشم انداز بسیار زیبایی به این منطقه داده است

کاخ شاه و باغ نازدشت:

در شهر رودخانه در روستای نازدشت ساختمان قدیمی که به اسم کاخ شاه خوانده می شود با باغ بسیار بزرگی از مرکبات و نخلیات وجود دارد که بسیار زیباست و منطقه ای جهت گردش و تفریح مردم این شهر و سایر هموطنانمان می باشد.

نوع لباس پوشیدن زنان رودانی

62

غذای محلی رودان:

جازگ :

اتتتت

جازگ یا شلکی نوعی غذا هست که در منطقه ی رودان ومیناب از آن استفاده میکنند…

مراسماتی که در رودان برگزار میشود:

مراسم زار:

مراسم خاصی که برای بیرون کردن مرض از جسم بیمار اجرا می شود.

مراسم قبله دعا:

مراسم دعا برای باریدن باران در زمان خشکسالی برگزار می شود.

روز دمور ruze damur

در شهر رودان، چند روز قبل از آغاز سال جدید، خانواده ها همراه با کودکان و گاه اقوام نزدیک خود به باغهای مجاور شهر، خصوصاً نخلستانها رفته و ضمن صرف ناهار در آنجا به کمک طنابی که از برگ درخت خرما بافته می شود و چیلک chilak نام دارد، تابی به دو درخت خرما می بندند که به آن دمور می گویند. کودکان با آن تا غروب بازی کرده و عصر هنگام همگی به خانه هایشان باز می گردند. البته این رسم امروزه کمتر انجام شده ولی در گذشته اکثریت غریب به اتفاق مردم آن را انجام می دادند.

روز نوروزی مرده ها

در روستای سیاه مغان مردم یک هفته قبل از عید سفره ای در خانه خود یا به شکل اشتراکی در منزل اقوام یا همسایگان می اندازند که به آن نوروزی مرده ها گفته می شود. این سفره که به مناسبت یادبود اموات در آخرین روزهای سال انداخته می شود، شامل غذاهایی است که هر کس به منظور خیرات برای اموات خود ریخته و در آن قرار می دهد. یکی از اصلی ترین موادی که جهت خیرات در این سفره گذاشته می شود، خرمای مالیده ای است که از تابستان در مشک بدین منظور ذخیره می شود.این خرما همراه با باقلا پلو یا شیر در این روز صرف می شود. در سفره نوروزی مرده ها شیر کیسه ای (ماست چکیده) نیز می گذارند. این سفره پیش از این بین ناشتائی و چاشت، بین صبحانه و ناهار، انداخته و مواد آن صرف می شد. اما امروزه بعنوان ناهار خورده می شود. این مراسم در هر روزی غیر از دوشنبه و چهارشنبه قابل اجرا می باشد.

روز سفره اموات

در روستای زیارت پیر چوگان روزی تحت همین عنوان به چشم می خورد. در این روز که ده روز قبل از مراسم آن انجام می شود، هرکس به فرا خور وضعیت مادی و اقتصادی اش برای خیرات اموات خود غذا یا میوه و شیرینی تهیه کرده و تمام روز در خانه خویش مراسم فاتحه و قرآن خوانی برگزار می کند. این مراسم سرانجام با خوردن شام در منزل صاحب خانه پایان می پذیرد.

false
true
true
true
  1. مینوجهان/پایگاه خبری منوجان

    جالب بود

    • admin

      مرسی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی