×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۶ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
«جاروی جادوگر»دسترنج باغداران کرمان راجارو کرد/آتش به جان مرکبات

شیوع بیماری «جاروی جادوگر» در باغهای مرکبات در جنوب کرمان تاکنون بخش قابل توجهی از این باغها را به خاکستر تبدیل کرده و ادامه این روند موجب نگرانی کشاورزان شهرستانهای محروم منطقه شده است.

به گزارش خبرنگار نودژ نیوز به نقل از مهر، شاید در نگاه اول اینگونه به نظر برسد که نابودی باغهای لیمو در جنوب استان کرمان سیاه نمایی است اما طبق آمار موجود میزان باغهای لیمو در استانهای تولید کننده این محصول در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان به دلیل شیوع این بیماری به شدت افزایش یافته و برای رهایی از این بیماری گیاهی هیچ راهی جز آتش زدن درختان آلوده وجود ندارد.

با وجود اینکه این بیماری از سال ۶۷ در کشور روئیت شده است ما هنوز هیچ راهی برای مقابله با آن کشف نشده و حتی دلیل بروز این بیماری در درختان لیمو مشخص نیست.

این بیماری در ابتدا در عمان که یکی از قطبهای تولید لیمو در جهان بود مشاهده شد و بعد از سال ۱۹۸۶ که این بیماری در این کشور ظهور کرد در مدت اندکی کلیه باغهای لیمو این کشور از بین رفت و حالا عمان وارد کننده این محصول شده است.

جالب است که لیمو یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی در جهان است و ایران جزو عمده تولید کنندگان لیمو در جهان است اما بیماری جاروی جادوگر هر سال از سهم صادراتی ایران در بازرهای جهانی می کاهد.

لیمو یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی در جهان و ایران جزو عمده تولید کنندگان لیمو در جهان است اما بیماری جاروی جادوگر هر سال از سهم صادراتی ایران در بازرهای جهانی می کاهد.

محمد اقبالی گیاه پزشک در گفتگو با مهر اظهارداشت: این بیماری موجب می شود بخشی از شاخه های درختان به یکباره دچار شاخه و برگ آوری بالا شود و شکل این شاخه ها شبیه جاروی جادوگر می شود و به همین دلیل چنین اسمی بر این بیماری گذاشته اند.

به گفته وی علائم این بیماری بین دو تا پنج ماه در درخت ایجاد می شود و به تدریج درخت دچار ضعف گسترده و خشکی می شود و بار دهی خود را از دست می دهد و از بین می رود.

اقبالی افزود: در منطقه ای مانند نودژ ،منوجان کرمان سطح کشت این محصول چنان کاهش یافته است که موجب حیرت می شود و تنها راه مقابله با این بیماری قطع کامل درخت از ریشه و سوزاندان درختان در محلی دور از باغهای لیو و ریختن آهک بر ضایعات درخت است.

وی ادامه داد: تا کنون بیش از ۲۴ میلیارد تومان به کشاورزان جنوب کرمان خسارت وارد شده است که این رقم بیشتر ارزش درختان است و نه محصول زیرا این بیماری درخت را نابود می کند.

این گیاه پزشک گفت: تحقیقاتی در خصوص این بیماری انجام شده است اما هیچ نتیجه قابل قبولی نداشته و بیماری در حال گسترش است و تنها راه قرنطینه باغها و جلوگیری از ورود نهالهای آلوده است ضمن اینکه یک گونه ایرانی نهال نیز به تازگی تولید شده است که به نظر می رسد در شرایط شیوع این بیماری مقاومت زیادی از خود نشان می دهد و تاکنون مبتلا نشده است.

باغهای لیموی کرمان دچار مرگ تدریجی شدند

وی گفت: باغهای جنوب استان کرمان به تدریج در حال نابودی هستند و میزان تخریب باغهای بسیار بالا گزارش شده است که موجب کاهش شدید میزان محصول و افزایش قیمت شده است.

در صورت تداوم این وضعیت جنوب کرمان از قطب تولید لیمو به وارد کننده تبدیل خواهد شد همان طور که در عمان ۹۵ درصد باغهای لیمو در ۱۰ سال از بین رفت در کرمان نیز چنین وضعیتی در حال روی دادن است.

وی افزود: در صورت تداوم این وضعیت جنوب کرمان از قطب تولید لیمو به وارد کننده تبدیل خواهد شد همان طور که در عمان ۹۵ درصد باغهای لیمو در ۱۰ سال از بین رفت در کرمان نیز چنین وضعیتی در حال روی دادن است.

وی ادامه داد: سهم ایران در بازارهای جهانی بر اساس آمار سازمان جهانی فائو رتبه ششم جهان است و ۴۰ درصد از نیاز بازار جهانی را تامین می کند که عمده این محصول در جنوب کرمان، شمال هرمزگان و سیستان و بلوچستان تولید می شود و متاسفانه در معرض بیماری جاروی جادوگر قرار دارد.

وی به آماری که از سوی جهاد کشاورزی جنوب کرمان منتشر شده اشاره کرد و افزود: در حالی که در سال ۱۳۷۷ شمار درختان آلوده به بیماری جاروی جادوگر تنها ۵۱ اصله بود، این رقم در سال ۱۳۸۰ به ۲ هزارو ۴۳۸اصله، در سال ۱۳۸۲ به ۱۳ هزار و ۶۵۸ اصله، در سال ۱۳۸۴ به ۱۱۷ هزار و ۲۲۲ و در سال ۸۵ به ۱۶۰ هزار اصله رسیده است. و درختان آلوده برای مقابله با بیماری امحا شده اند و آمار دقیقی در خصوص میزان خسارت در ۱۰ سال اخیر در دست نیست.

اکثر باغهای لیمو جنوب کرمان امحاء شدند

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان در گفتگو با مهر با هشدار نسبت به شیوع این بیماری در باغهای لیموی جنوب کرمان گفت: این بیماری مختص باغهای لیمو است و سایر مرکبات به این بیماری دچار نشده اند با این وجود خسارات به باغهای لیمو بسیار گسترده است.

سید یعقوب موسوی به نقش قابل توجه باغهای لیمو در اقتصاد مردم منطقه گفت: جنوب کرمان قطب تولید مرکبات در کشور است و صیانت از این پتانسیل اقتصادی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و در این راستا برنامه ریزی گسترده ای برای تحقیقات علمی و مبارزه با بیماری صورت گرفته است اما هم اکنون شاهد از بین رفتن اکثر باغهای لیمو در جنوب استان کرمان هستیم.

به گفته وی این بیماری از سال ۷۱ وارد استان کرمان شده و هم اکنون اکثر باغهای گسترده لیموی استان کرمان آلوده شده اند و یا شامل امحا شده اند.

موسوی ادامه داد: در کنار سایر مرکبات لیمو میتواند هزینه های کشاورز را جبران کند و به دلیل شرایط خاص و اقلیم منطقه از کیفیت بالایی نیز در جنوب کرمان برخوردار است و باید راهکاری برای مبارزه با این بیماری در جنوب کرمان یافت.

وی عامل این بیماری را ویروسی دانست و افزود: برای مبارزه با این ویروس چاره ای جز سوزاندن درختان آلوده نداریم.

وی ادامه داد: با تحقیقات صورت گرفته یک واریته مقاوم در برابر این بیماری به اسم «پرشین لایم» با تلاش محققان تولید شده است و تا کنون در مقابل این بیماری مقاومت خوبی داشته و قصد داریم به زودی نسبت به تولید گسترده و توزیع ان در باغهای کرمان اقدام کنیم تا باغهای لیومی استان احیا شوند.

وی در خصوص تحقیقات صورت گرفته گفت: در هیچ جای دنیا تاکنون عامل دقیق و راه مبارزه با این بیماری کشف نشده است اما بودجه لازم برای مطالعه در کشور اختصاص یافته و تلاشها ادامه دارد.

وی گفت: نهال پرشین لایم را در محیط های آلوده به این بیماری کشت کرده ایم و خوشبختانه شاهد مقاومت این نهال در مقابل بیماری تاکنون بوده ایم و به نظر می رسد راه مناسبی برای جلوگیری از خسارات به کشاورزان باشد.

تولید گونه جدید امیدوار کننده است

وزیر جهاد کشاورزی نیز در سفری که چندی قبل از منطقه داشت در خصوص گسترش تولید و توزیع این نهال در کشور ابراز امیدواری کرد.

بنا به اعلام سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان محمود حجتی در این خصوص گفت: امیدواریم، بتوانیم در اواخر سال جاری و سال آینده تکثیر و تولید گونه جدید با عنوان «پرشین لایم» را به عنوان نهال جایگزین انجام دهیم.

با ابراز تأسف در سالهای اخیر حدود ۷ هزار هکتار از باغهای زیبای لیموترش شهرستان منوجان که زبانزد خاص و عام و از مراکز عمده این محصول در سطح کشور است، دچار آفت جاروک جادوگر شده است.

وی اظهار داشت: با ابراز تأسف در سالهای اخیر حدود ۷ هزار هکتار از باغهای زیبای لیموترش شهرستان منوجان که زبانزد خاص و عام و از مراکز عمده این محصول در سطح کشور است، دچار آفت جاروی جادوگر شده است.

وی بیان داشت: هنوز منشأ و چگونگی مبارزه با  این پدیده با وجود تلاشها و آزمایشهای مؤسسهها و کارشناسان مختلف داخلی و خارجی شناخته شده نیست.

حجتی تصریح کرد: آفت جاروک جادوگر ابتدا از جنوب خلیج فارس وارد شهرستان میناب شد و جنوب استانهای فارس و کرمان را آلوده کرد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: راهکارهای میانبری برای چگونگی مبارزه با این آفت ایجاد شده است، اما آن طور که باید به جواب قابل قبولی در این زمینه دست نیافتیم.

وی افزود: با این حال یک نهال با عنوان «پرشین لایم» تولید شده که با مشاهدههای میدانی صورت گرفته در محیطهایی که این آفت وجود داشته، دچار آفت جاروک جادوگر نشده است.

حجتی عنوان کرد: مقدمات تکثیر و تولید این نهال هماکنون فراهم شده و امیدواریم که بتوانیم در اواخر سال جاری و سال آینده «پرشین لایم» را به عنوان نهال جایگزین داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم، کارشناسان بخش تحقیقات و مؤسسه مبارزه با آفات نباتی و گیاهی و یا سازمانهای بینالمللی برای لیموترش عمانی نیز یک راهکار پایدار پیدا کنند.

گزارش: اسما محمودی

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی