×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ تیر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
حلول ماه رمضان ماه رحمت و غفران الهی مبارک باد

کاش در این رمضان لایق دیدار شویم* سحری با نظر لطف تو بیدارشویم

((شَهرُ رَمَضَان الّذی أُنزِلَ فیهِ القُرآنُ هُدىً لِلنّاسِ وبَیِنت مِنَ الهُدى والفُرقَانِ)) (البقره / ۱۸۵)

(ماه رمضان، ماهى که قرآن، براى هدایت مردان، و نشانه هاى هدایت وفرق بین حق وباطل، در آن نازل شده است)

در روایت آمده است که امیر مؤمنان حضرت على (علیه السلام) فرمود:

روزى رسول اکرم (صلى الله علیه وآله وسلّم) خطبه اى ایراد کردند و فرمودند:

«هان اى مردمان ! به راستى ماه خدا، با برکت، رحمت ومغفرت به سوى شما روى آورده است. ما هى که در نزد خداوند برترین ماهها مى باشد. روزهاى آن برترین روزها، شبهاى آن بهترین شبها وساعتهاى آن بهترین ساعتهاست.

ماهى که در آن به مهمانى خداوند دعوت شده، در زمره کسانى که شایستگى عنایت خداوند را دارند، قرار گرفته اید.

نفسهاى شما در این ماه تسبیح، خواب شما در آن عبادت، عملهاى شما در آن قبول ودعاهاى شما در آن مستجاب مى باشد.

بانیّتهاى راستین ودلهاى پاک از خداوند منّان بخواهید که شما را به روزه این ماه وتلاوت قرآن در آن، توفیق دهد، که شقا وتمند کسى است که از آمرزش خداوند در این ماه بزرگ محروم بماند.

با گرسنگى وتشنگى خود در این ماه، گرسنگى وتشنگى روز قیامت را به یاد آورید، پس به مستمندان وبنیوایان تصدّق نمایید، بزرگترها را احترام بگذارید، کوچکترها را ترحّم نمایید، خویشاوندان را صله کنید، مواظب زبانهاى خود باشید، دیدگان خودرا از آنچه نگاه کردن به آن حرام است نگهدارید، گوشهاى خود را از آنچه شنیدنش حرام است ببندید.

بر یتیمان دیگران دلسوزى نمایید، تا بر یتیمان شما دلسوزى کنند، أز گناهان خود به سوى خداوند توبه کنید، در اوقات نماز دست نیایش به سوى خداوند بر افرازید، که آن ساعتها بهترین ساعتها مى باشد، خداوند در آن ساعتها با دیده رحمت به سوى بندگانش مى نگرد، به مناجاتهاى آنها گوش فرا مى دهد، به نداهاى آنها پاسخ مى دهد، خواسته هاى آنها را عنایت مى کند و دعاهاى آنان را اجابت مى فرماید».

اینک ما در آستانه ماه اطاعت، مغفرت و رضوان پروردگار قرار گرفته ایم. خوشوقتیم که فرارسیدن این ماه بزرگ را به همه امّت اسلامى تبریک گفته، توفیق همگان را به روزه این ماه، تلاوت قرآن کریم و اداى حقوق این ماه مسئلت نموده، از خداوند بخواهیم که این ماه را بر همه مسلمانان جهان مبارک وپر میمنت بگرداند.

از این فرصت استفاده نموده، همه ملل اسلامى را بر کارهاى خیر سفارش نموده، از گر دانندگان، بافضیلت مساجد ومراکز اسلامى مى خواهیم که به تنظیم برنامه هاى آموزنده، مطابق با روح صفا ومعنویّتی که لازمه این ماه سرشار از صفا وروحانیّت است، همّت بگمارند وبه ابعاد گوناگونى که در زیر اشاره مى شود عنایت کنند:

۱ـ ابعاد روحى ومعنوى، از رهگذر خواندن قرآن کریم وتدبّر در آیات آن، که در حدیثى از امام محمد باقر (علیه السلام) روایت شده است: «براى هر چیزى بهارى هست وبهار قرآن ماه مبارک رمضان است».

واز رهگذر دعاها، نمازهاى مستحبى، توبه وبازگشت به سوى پروردگار، که امام صادق (علیه السلام) از مولاى متقیان على (علیه السلام) روایت کرده که فرمود : «بر شما باد در ماه رمضان به کثرت دعا واستغفار، که به وسیله دعا بلاها از شما دفع مى شود وبه وسیله استغفار گناهان شما محو مى گردد».

۲ـ ابعاد رفتارى واجتماعى، چه از رهگذر پرهیز از گناهان، که از رسول اکرم (صلى الله علیه وآله وسلّم) روایت شده است که فرمود: «بر ترین اعمال در این ماه پرهیز از محرّمات پروردگاراست».

واز رهگذر رفتار شایسته، روابط پسندیده، ایجاد زمینه مناسب در میان افراد خانواده وبیرون از خانواده، در میان برادران ایمانى، که رسول گرامى اسلام فرمود: «هر کس اخلاق خود را در این ماه نیکو سازد، خداوند او را مورد آمرزش قرار مى دهد».

از دانشمندان با فضیلت وافراد برجسته با درایت مى خواهیم که نهایت کوشش خود را در این ماه به کار ببندند تا نابه سامانیها را سامان دهند، صفوف مؤمنان را فشرده ترسازند وعواطف ایمانى آنان را استحکام بیشترى ببخشند.

۳ـ بُعد عاطفى، از رهگذر مواسات فقیران ومستمندان، از طریق بر آوردن نیازها وبازگردانیدن سرور ونشاط به خانواده هاى نیاز مند، که تعداد بى شمارى از خانواده ها با مشکلات حانکاهى دست وبنجه نرم مى کنند. وظیفه ایمانى ایجاب مى کند که هر مسلمانى در حدّ توان به رفع مشکلات آنها، به ویژه در این ماه مبارک، اقدام نماید.

۴ـ بُعد فرهنگى، از رهگذر بالا بردن سطح معلومات جوانان، در عقاید، احکام، تفسیر، حدیث، سیره، تاریخ و غیره. بسیار به جامى باشد که کلاسهاى فشرده اى در این ماه ترتیب داده شود ودر ترتیب دادن واداره کردن آنها با علماى محل ومسئولین مراکز اسلامى هماهنگى لازم به عمل آید، تا گامهاى اساسى به سوى اهداف والاى اسلامى برداشته شود.

۵ ـ پیشنهاد مى شود که با تکیه بر دعاهاى ماه مبارک رمضان، موقعیّت حج خانه خدا گوشزد شود، تا زمینه سازى لازم براى هر چه بهتر بر گزار کردن این عبادت بزرگ، در میان افرادى که در تحت شرایط حادّ زندکى از ابعاد روحى ومعنوى آن غافل شده اند.

۶ ـ از علماى محل ومسئولین مراکز اسلامى مى خواهیم که به اهمیّت تربیت جوانان ونوجوانان توجّه فرمایند، برنامه هاى آموزشى متنوّعى براى آنها ترتیب دهند، تا رشته ارتباط آنان را با مبانى دین مقدس اسلام محکمتر بسازند.

دفتر مرجع عالیقدر حضرت آیه الله العظمى آقاى حاج سید محمد سعید حکیم (مدظله) بر اساس توصیه هاى معظّم له، آمادگى خود را براى همکارى، به ویژه براى پاسخگوئى به مسائل عقیدتى جوانان، اعلام مى دارد.

در پایان برادران ایمانى را به مراجعه روایات وارده پیرامون عظمت وفضیلت ماه رمضان، به ویژه خطبه رسول اکرم (صلى الله علیه وآله وسلّم) ، و دقت در فرازهاى بسیار والاى آن فرامى خوانیم، که نقش عجیبى در اداى حقوق آن دارد. از خداوند سبحان مى خواهیم که همگان را به جلب رضایت خود موفّق بدارد که او شنوا واجابتگر مى باشد.

ماه رمضان نهمین ماه از ماههای قمری و بهترین ماه سال است ، واژه رمضان از ریشه «رمض» و به معنای شدت تابش خورشید بر سنگریزه است . می‌گویند چون به هنگام نامگذاری ماه های عربی، این ماه در فصل گرمای تابستان قرار داشت، ماه «رمضان» نامیده شد، ولی از سوی دیگر، «رمضان » از اسماء الهی است. این ماه ماه نزول قرآن و ماه خداوند است و شب‌های قدر در آن قرار دارد . فضیلت ماه رمضان بسیار زیاد و نامحدود است . بهترین فرصت برای به دست آوردن کمال و معنویت ؛ ماهی که می توان در آن به تقرب رسید و حقایق را آنگونه که هست نظاره کرد.در این ماه شریف ؛ روحانیت خاصی بر جسم و روح انسان حاکم است و آدم خاکی به واسطه تاثیر این حالات احساسی آسمانی دارد . رمضان ؛ ماه رحمت و غفران الهی است که دریای بیکران لطف و عنایت حضرت دوست در آن جوشش و تلاطم دیگری دارد .
رمضان فرصتی استثنایی است که لحظه لحظه آن را باید قدر دانست .برای بهره مند شدن از فیوضات ماه میهمانی خدا باید یک برنامه عبادی روزانه برای خود ترسیم نماییم.در روایات اهل البیت علیهم السلام این برنامه روزانه عبادی برای ما ترسیم شده است .
ماه مبارک رمضان را باید گرامی داشت و قدر فرصت ایجاد شده برای ارتباط هر چه بیشتر با رب العالمین را دانست.اگر به فکر نباشیم این اوقات شریف را از کف خواهیم داد.برای استفاده هر چه بیشتر از الطاف ویژه الهی در این ماه شایسته است که از روز اول این ماه شریف یک برنامه دقیق و حساب شده برای خود بریزیم .
پیامبر اعظم و فرزندان پاک و مطهرش دستورات و سفارش هایی برای بهره وری هر چه بیشتر از این ماه دارند که می توان آن را در چهار بخش بیان نمود :
۱ ـ دعا :
سید بن طاووس از امام صادق و امام کاظم علیهم السلام روایت کرده است که فرمود: از اول ماه تا آخر ماه مبارک، بعد از هر فریضه این دعا را بخوان :
اَللّهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فی عامی هذا وَ فی کُلِّ عامٍ …
و همچنین بعد از هر فریضه این دعا را بخوان :
یا عَلِیُّ یا عَظیمُ یا غَفُورُ یا رَحیمُ …
شیخ کفعمی در مصباح و بلد الامین از حضرت رسول صلی الله علیه وآله نقل کرده اند که آن حضرت فرمود: هر کس این دعا را در ماه رمضان بعد از هر نماز واجب بخواند، خداوند متعال گناهان او را می آمرزد :
اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ، ….
همچنین مرحوم شیخ کلینی در کتاب کافی از ابوبصیر روایت کرده که امام صادق علیه السلام در ماه رمضان این دعا(اَللّهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ) را می خواندند .
۲ ـ تلاوت قرآن کریم
بهترین اعمال در شبها و روزهای ماه مبارک رمضان تلاوت قرآن است زیرا قرآن در ماه مبارک رمضان نازل شده است، در حدیث آمده هر چیزی را بهاری است و بهار قرآن ماه رمضان است و در ماههای دیگر هر ماهی یک بار ختم قرآن سنت است و اقل آن هر شش روز است ولی در رمضان، هر سه روز یک ختم قرآن سنت است و اگر بتواند روزی یک قرآن ختم کند، خوب است .
۳ ـ ذکر و استغفار
دعا و ذکر صلوات و استغفار از گناهان، در این ماه بسیار تأکید شده. و نیز گفتن کلمه لا اِلهَ إِلّا اللّه .
در روایتی می خوانیم: وقتی ماه مبارک رمضان داخل می شد امام زین العابدین علیه السلام جز به دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر، سخن نمی گفت .
۴ ـ نماز
۱) مستحب است در هر شب از ماه رمضان دو رکعت نماز خوانده شود به این نحو که در هر رکعت بعد از حمد سوره توحید را سه مرتبه بخواند و پس از سلام نماز بگوید :
سُبْحانَ مَنْ هُوَ حَفیظٌ لا یَغْفُلُ، سُبْحانَ مَنْ هُوَ رَحیمٌ لا یَعْجَلُ، سُبْحانَ مَنْ هُوَ قائِمٌ لا یَسْهُو، سُبْحانَ مَنْ هُوَ دائِمٌ لا یَلْهُو. سپس هفت مرتبه تسبیحات اربعه و بعد بگوید: سُبْحانَکَ سُبْحانَکَ سُبْحانَکَ، یا عَظیمُ اِغْفِرْ لِیَ الذَّنْبَ الْعَظیمَ . در پایان نیز ده مرتبه صلوات بفرستد بر پیغمبر و آل او .
روایت شده کسی که این دو رکعت نماز را بجا آورد خداوند متعال گناهان زیادی را از او بیامرزد .
۲) در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است که هر کس در هر شب از ماه رمضان، سوره فتح را در نماز مستحب بخواند، در آن سال از بلاها محفوظ می ماند .
۳) بجا آوردن هزار رکعت نماز در طول شبهای ماه رمضان .
درباره کیفیت بجا آوردن آن روایات مختلف است ولی آنچه در روایت «علی بن مهران » از امام جواد علیه السلام نقل شده و گروه کثیری از بزرگان آن را پذیرفته اند چنین است :
در دهه اول و دوم ماه مبارک رمضان، در هر شبی بیست رکعت نماز خوانده شود (هر دو رکعت به یک سلام) به این نحو که هر شب، هشت رکعتِ آن بعد از نماز مغرب و دوازده رکعت آن، بعد از نماز عشا و در دهه آخر، در هر شبی سی رکعت خوانده شود، هشت رکعت بعد از مغرب و بیست و دو رکعت، بعد از نماز عشا، که در مجموع هفتصد رکعت می شود و باقیمانده آن که سیصد رکعت است در شبهای قدر خوانده شود، یعنی در شب نوزدهم صد رکعت ( به اضافه بیست رکعتی که قبلاً می خواند) و در شب بیست و یکم صد رکعت (به اضافه سی رکعت) و در شب بیست و دوم نیز صد رکعت (به علاوه سی رکعت) که مجموعاً هزار رکعت می شود .
۴) به هنگام افطار، صدقه دهد و روزه داران را افطار دهد هر چند در صورت عدم توانایی، به تعدادی خرما یا جرعه ای آب باشد، افطار دادن از مستحبات بسیار مۆکد است که سزاوار است مۆمنان آن را فراموش نکنند .
از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده است که هر کس در ماه رمضان، مۆمن روزه داری را افطار دهد، پاداش آزاد کردن بنده مۆمنی را دارد و سبب آمرزش گناهان او می شود .
وقتی که اصحاب پرسیدند، توانِ چنین کاری نداریم، فرمود: آن کس که توان ندارد، مقداری شیر یا قدری آب و یا تعدادی خرما هم بدهد، خداوند به او چنین پاداشی را عطا می کند .

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی