×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
خشمی به وسعت صهیونیست ها و مظلومیت غزه

خشمی به وسعت صهیونیست ها و مظلومیت غزه به باور کارشناسان و تحلیلگران سیاسی تنها به شکستی دیگر برای این رژیم و جریانهای راست گرای افراطی حاکم بر آن منتهی خواهد شد.
همه مؤلفه های نظامی، سیاسی، امنیتی و تحولات و رخداد های میدانی دو هفته گذشته که با ناکامی نیروهای این رژیم از ورود به غزه و تصرف آن حکایت داشته، مؤید آن است که ارتش اسراییل یک بار دیگر بدون استراتژی و با برداشتی کاملاً دور از واقعیت دست به ماجراجویی زده که نتیجه آن جز انتشار بیشتر
 صحنه ها و تصاویر جنایات آنها در سراسر جهان و در نهایت خبر شکست آنها نخواهد بود و در پایان، این رژیم صهیونیستی است که بیش از گذشته در جامعه جهانی منفور و منزوی خواهد بود.
با این همه، این پرسش جدی وجود دارد که پس از سه تجربه گذشته شکست، سران این رژیم چه اهدافی را در این جنگ دنبال می کرده و می کنند و در پایان موقعیت هر کدام از طرفین در صحنه سیاسی و امنیتی کجا خواهد بود.
گروه سیاسی قدس این پرسشها را با سردار دکتر رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس ستاد انتفاضه و قدس شریف مطرح کرده است. پاسخهای وی را در ادامه بخوانید.
پس از شکستهای پیاپی اسراییل در سه جنگ اخیر علیه محور مقاومت در فلسطین و لبنان، این رژیم با چه برداشت و اهدافی وارد جنگی دیگر علیه غزه شده و به دنبال چیست؟
یک نگاه اجمالی اگر به مسأله اشغال فلسطین توسط رژیم اشغالگر قدس داشته باشیم، در طول ۶۴ سال گذشته همواره اسراییلی ها تلاش کرده اند با بهره گیری از فرصتها و موقعیتهای زمانی استراتژی خودشان را که تثبیت جایگاهشان ادامه شهرک سازی ها و یهودی کردن فلسطین اشغالی است، تکمیل کنند.
طبیعی است که در خلال دو جنگ قبلی، یعنی جنگهای ۲۲ روزه و هشت روزه با تصور اشتباهی که از توان مقاومت داشت، به تصور خود تلاش کرد تا بساط مقاومت و دولت حماس را در غزه جمع و حماس و جهاد اسلامی را خلع سلاح کند.
باریکه غزه با تنها ۳۶۰ کیلومتر مربع مسافت، 
منطقه ای محصور و محدود و با تراکم بالای جمعیتی است و رژیم صهیونیستی هر بار که در این منطقه اقدام به عملیات می کند، تلفات انسانی زیادی به فلسطینی های غیر نظامی وارد می شود. اما رژیم صهیونیستی در این مقطع جدید با این تصور که در سایه تحولات پر سرعت و گسترده در منطقه خاورمیانه از جمله جنگ در سوریه، تحولات مصر، بحران عراق و … کشورهای اسلامی مشغله های خاص خود را دارند و نمی توانند بر موضوع فلسطین متمرکز شوند و فرصت برای تمام کردن کار در غزه فراهم است، وارد جنگی جدید شده اند.
برآورد آنها این بود که به دلیل این تحولات وشرایط خاص و محدودیتهای ویژه ای که برای مقاومت اسلامی حماس و جنبش جهاد اسلامی بوجود آمده، می توانند مقاومت را خلع سلاح کنند و برای همیشه به این چالش پایان دهند.
با این برداشت اشتباه و تصور غلط از شرایط وارد غزه شدند و برآیند آنها این بود که در یک عملیات چند روزه هوایی و دریایی و بکارگیری محدود نیروهای زمینی 
می توانند مسأله را پایان دهند و طرف فلسطینی را به تسلیم وادار کنند، اما اتفاقی که در صحنه رخ داد، دقیقاً بر خلاف تصورات و برآورد های نظامی آنها بود.
این یک نکته بسیار مهم است که امنیت برای نهاد رژیم صهیونیستی پاشنه آشیل آنها محسوب می شود. علت هم این است که آنها یک جمعیت موزاییکی را از کشورهای مختلف جمع کرده اند و یکی از اصلی ترین وعده هایی که آنها را نگه داشته، این است که اسراییل قادر است، امنیت را برای ساکنان خود تضمین کند. مثال هم می آوردند که همه ارتشهای عربی حتی اگر با هم متحد شوند نمی توانند به اسراییل ضربه بزنند و تا قبل از جنگ ۳۳ روزه علیه حزب ا… لبنان و شرایط جدید منطقه این یک واقعیت بود که اعراب در سه جنگ پیاپی از اسراییل شکست خورده بودند .
اما آنچه که در جنگهای۳۳، ۲۲ و در جنگ هشت روزه و البته در دو هفته ای که از جنگ اخیر می گذرد اتفاق افتاد مولفه های جدیدی در صحنه تحولات نظامی و سیاسی در سرزمینهای اشغالی بوجود آورد..
حقیقت آن است که در عرصه تحولات نظامی یک گروه محاصره شده کوچک مثل حماس و جهاد اسلامی قادر شد با یکی از بزرگترین ارتشهای منطقه و جهان مقابله کند و آن را شکست دهد.
در دو هفته جنگ علیه غزه، انهدام چند تانک مرکاوا که پیشرفته ترین تانکهای جهان هستند، بدست نیروهای مقاومت، کشته شدن حداقل ۳۰ نظامی اسراییلی از جمله فرمانده یکی از گروه های ورزیده ارتش اسراییل، به اسارت گرفته شدن یک افسر اسراییلی و جلوگیری از پیشرفت نیروهای زمینی اسراییل بدست نیروهای مقاومت که در اوج محرومیت هستند را باید یک شاهکار نظامی تلقی کرد و این ناشی از ایمان، تعهد و اخلاص آنها و رویگردانی از توجه به حمایت حکومتهای عربی و اتکا به داشته ها و توانمندی های خودشان است که برگ جدیدی را درتحولات نظامی وسیاسی بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی رقم زد.
وقتی که می شنوید علی رغم محدودیتهای موجود و هجمه اسراییل همچنان حملات موشکی مقاومت ادامه دارد و در دو هفته گذشته اسراییلی ها موفق 
نشده اند محل تولید و مونتاژ و سکو های پرتاب این موشکها را کشف و از بین ببرند، نشان می دهد که گروه های فلسطینی به توانایی های بالایی در عرصه دفاعی و نظامی و لجستیکی دست یافته اند.
حضور عناصر و نیروهای فلسطینی در پشت نیروهای اسراییلی، جبهه ای متفاوت را در روزهای اخیر باز کرده که اسراییلی ها هم به این جبهه جدید اعتراف کرده اند که ناشی از روحیه جهادی در نیروهای مقاومت است و توانسته پنجمین ارتش جهان را زمین گیر کند.
برای درک این مسأله باید توجه کنیم که در نقشه زمین، غزه مانند یک نقطه بسیار کوچک است و توانسته یکی از ارتشهای بزرگ جهان را که داعیه شکست ناپذیری داشته، به زانو در آورد و اسراییلی ها واقعاً 
چاره ای جز دریوزگی برای آتش بس ندارند.
وقتی به پشت هیاهوهای رژیم صهیونیستی نگاه 
می کنیم، آنها جرأت نمی کنند مناطقی را که موشکهای مقاومت به آنها اصابت می کند، نشان دهند، علی رغم اینکه مظلوم نمایی هم می کنند، اما اگر این صحنه ها را نشان دهند، ترس و وحشتی که در میان ساکنان سرزمینهای اشغالی وجود دارد، تشدید می کنند و مهاجرت منفی در اسراییل افزایش خواهد یافت و شیرازه این مجموعه موزاییکی که اسراییل نام گرفته، از هم خواهید پاشید.
این نکته از منظر تحولات نظامی و میدانی برای اولین بار است که اتفاق می افتد. الان می بینیم که مرزهای غزه به سوی مصر مسدود است و شاهد بدترین نوع رفتار از سوی مصری ها هستیم که حتی اجازه انتقال مجروحان و ارسال کمکهای اولیه را هم به مردم غزه نمی دهند، ولی در اوج این مظلومیت و تنهایی در حوزه نظامی و دفاعی، مقاومت یک شاهکار نظامی انجام داده و مطمئن باشید این شاهکار یک بار دیگر اسراییلی ها را به تشکیل کمیته وینوگرادی دیگر برای بررسی ابعاد و آثار این شکست وا خواهد داشت.
و مسلماً اسراییل به هیچ یک از اهداف خود نخواهد رسید، زیرا اساساً هدفی برای آنها متصور نیست، جز اشغال کامل غزه که آن هم دردی را دوا نخواهد کرد.
جدای از شکستهای نظامی و رسوایی های ناشی از آن در جنگهای ۲۲ و هشت روزه، در دو جنگ قبلی و هجوم اخیر علیه غزه به واسطه حضور گسترده رسانه ها و پوشش رخدادهای غزه و انتشار و نمایش جنایات انسانی که ارتش اسراییل در فلسطین مرتکب می شود، بازتاب جهانی این مسأله در افکار عمومی ملتها و جهانیان، بویژه در کشورهایی که حامیان رژیم اسراییل هستند، چه بوده؟ آیا اسراییل هنوز می تواند موقعیت خود را نزد افکار عمومی جهان با قبل مقایسه کند؟
تابلویی که اروپایی ها در جهان بلند کرده اند و زیر آن سینه می زنند، «حقوق بشر» است. اگر دقت کنید اروپایی ها علیه هر کشوری که نظام و سیاستهایش با منافع آنها سازگاری ندارد، از ابزار حقوق بشر استفاده می کنند.
امروز افکار عمومی جهان از کشورهای غربی این مطالبه بحق را دارد که چرا یک ملت مظلوم فاقد یک ارتش دفاعی در غزه را در مقابل یک ارتش تا بن دندان مسلح رها کرده اند که هر آنچه می خواهند در مورد آنها انجام دهند و طی دو هفته بیش از ۶۰۰ زن و کودک و مردم غیر نظامی زیر بمبارانها، موشکبارانها و حملات توپخانه ای ارتش اسراییل بی هیچ گناهی کشته شوند و بیش از سه هزار نفر در یک منطقه محدود زخمی و مجروح شوند و در عمل یک قتل عام و جنایت علیه بشریت در این نقطه از کره خاکی و با حمایت قدرتهای جهانی اتفاق بیفتد.
همه مردم جهان از جمله مردم کشورهای اروپایی و آمریکا امروزبه این چرایی فکر می کنند. اگر به تظاهرات و اعتراضهای مدنی که در کشورهای اروپایی علیه این جنایات شکل می گیرد، نگاه کنیم، یک پاسخ جدی را از دولتمردان خود مطالبه می کنند.
اینکه چرا اگر یک اتفاق کوچک در نقطه ای از جهان رخ دهد که در راستای منافع قدرتها نباشد، از همه ابزارها برای مقابله با آن استفاده می کنند، شورای امنیت بلافاصله وارد عمل می شود و قطعنامه صادر می کند و همه کشورهای غربی بسیج می شوند تا برای مجازات و مهار عاملان به مخاطره انداختن منافعشان اقدام کنند، ولی در مقابل همه جنایات غیرانسانی رژیم صهیونیستی این همه اغماض صورت می گیرد.
افکار عمومی امروز بی شک یکی از مؤلفه های اصلی قدرت در جهان است و خوشبختانه افکار عمومی جهانی اینک پشت سر مبارزان و مردم مظلوم فلسطین است و رژیم صهیونیستی اینک یکی از منزوی ترین شرایط را در طول تاریخ خود دارد.
این مطلب در مورد آمریکایی ها هم صدق می‌کند و آنها باید پاسخ دهند که وقتی آنها تابلوی دموکراسی را بلند می کنند، چرا زمانی که مردم فلسطین در انتخاباتی آزاد حماس را به عنوان دولت قانونی خود انتخاب کردند، آنها حاضر نشدند، آن را به رسمیت بشناسند و با انواع تحریم ها و فشارها مانع از کار آن شدند.
اسراییلی ها رسماً در جریان مذاکراتی که نماینده وزیر خارجه آمریکا با آنها داشت، حاضر به پذیرش توقف شهرک سازی‌ها نشدند . آنها در حال ساخت ۷۰۰ شهرک یهودی جدید در اراضی فلسطینی ها هستند و این شهرکها در محل آمد و رفت 
فلسطینی هاست و بدیهی است که موجب درگیری می شود و رژیم صهیونیستی این مناطق را به انواع سلاحها مجهز کرده که با فلسطینی ها مقابله کنند واین یک کانون بحران تعمدی است و بحق آن توصیه امام راحل که فرمودند، رژیم صهیوینیستی یک غده سرطانی است که نظام بین المللی اگر می خواهد روی آرامش را ببیند، باید آن را بردارد.
الان حتی کشورهای عربی هم در یک سکوت مرگبار به سر می برند و بدترین همکاری پنهان را با رژیم صهیونیستی داشته اند.
در آستانه روز جهانی قدس و با افزایش احساسات ضد صهیونیستی در میان ملتها، حکومتهای کشورهای غربی بشدت از اعتراضها و حرکتهای مردمی در اعتراض به جنایات اسراییل علیه مردم غزه در وحشت هستند. از این روست که می بینیم دولتهای غربی تلاش می کنند مانع از برگزاری تجمعات اعتراضی در این زمینه شوند و محدودیتهای زیادی را اعمال می کنند. به نظر شما تأثیر این اتفاق که در یک روز خاص ملتهای مسلمان و مردم آزادیخواه و کسانی که در وجود آنها اخلاق و انسانیت زنده است، گرد هم می آیند و از حق ملت فلسطین دفاع می کنند، چیست و ریشه هراس حامیان رژیم صهیونیستی و این رژیم از روزی به نام «قدس» چیست؟
در وهله اول باید گرامی بدارم یاد امام راحل و عظیم الشأن انقلاب را که با نامگذاری روز جهانی قدس، اجازه ندادند استراتژی اسراییل که به فراموشی سپرده شدن مسأله فلسطین بود، تحقق پیدا بکند و هر سال در آستانه این روز به برکت حضور میلیونی مردم این مسأله زنده نگه داشته می شود.
حکومتهای غربی مدعی دروغین آزادی بیان، رسانه و اطلاع رسانی شفاف هستند، ولی امروز شاهدیم که رسانه هایی مثل «بی بی سی» و «سی ان ان» چگونه وقایع غزه را پوشش می دهند تا جایی که در انگلیس یک موج اعتراض مردمی علیه عملکرد و پوشش بی بی سی در مورد وقایع غزه شکل گرفته و مردم مقابل این شبکه تجمع و تحصن می کنند، اما آنها همچنان مدعی هستند که کار رسانه ای‌بی طرف انجام می دهند.
این نوع حضور مردم در روز جهانی قدس فرصت دیگری است برای بازخوانی جنایات رژیم صهیونیستی، بویژه در طول سالهای اخیر و برای مردم جهان تبیین
 می کند که بخش عمده ای از سردمداران غربی و حکومتهای مرتجع عرب دست پرورده های استکبار و همراهان رژیم صهیونیستی هستندو نفوذ قدرتمند لابی صهیونیستی در اروپا و آمریکا تعداد زیادی از دولتمردان آنها را اجیر کرده و در واقع آنها سربازان اسراییل هستند.
وقتی رئیس جمهور فرانسه در مقابل ملت خودش که برای بیان همراهی خود با مردم غزه که در حال قربانی شدن هستند، می ایستد و می گوید، ما موظف هستیم از اسراییل حمایت بکنیم و اجازه تجمعات مردمی را 
نمی دهد و پلیس را به مقابله با مردم معترض می فرستد، این حاکی از وابستگی جدی آنها به لابی قدرتمند صهیونیستهاست.
این تقابل افکار عمومی ملتها با دولتمردانشان و جنایات بزرگی که صهیونیستها علیه غزه انجام داده اند بدون شک نوید بخش آزادی فلسطین و قدس شریف خواهد بود، ان‌شاءا…!

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی