×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۸ دی - ۱۳۹۹  
it is true
true
true
دم سرخ سیاه

سرخ سیاه از راسته ی گنجشک سانان (Passeriformes) و تیره ی توکایان (Turdidae)است. این پرنده حدود ۱۳ تا ۱۵ سانتی متر طول دارد و به صورت عبوری از اروپا می آید. پرنده ی نر به رنگ سیاه مایل به خاکستری است که لکه ی سفیدی در قاعده ی شاهپرهای اولیه بالش دیده می شود.
زیر گونه ای که در شمال شرقی ایران دیده می شود از نوع phoenicuroides می باشد که سیاهی کمتری در پشت دارد، زیر بدنش سیاه است و این سیاهی تا وسط سینه امتداد دارد. پرنده ی نر در گونه ی ochruros که در ترکیه و شمال ایران دیده می شود، شبیه پرنده ی نر اروپایی است اما در بسیاری از آن ها سینه سیاه بوده و تا شکم مایل به قرمزش امتداد دارد. زیرگونه هایP.o.semirufus, rufiventris, P.o. xerophilus, semirufus, aterrimus در قسمت های مختلف جهان دیده می شوند که با توجه به مناطق جغرافیایی مختلف، پراکندگی خاص خودشان را دارند.

 

تفاوت پرنده ی نر دم سرخ سیاه با پرنده ی نر دم سرخ در روتنه ی تیره تر و سیاهی گسترده تا زیر گلو، بدون سفیدی خالص پیشانی و ابتدای تارک پرنده است. این پرنده بدن را بالا و پایین می برد و مانند دم سرخ دمش را تکان می دهد.
پرنده ی ماده شبیه دم سرخ ماده است و فقط اندکی تیره تر و در زیز تنه کدرتر دیده می شود. بعضی از پرندگان ماده ی دم سرخ سیاه، از نظر رنگ بسیار شبیه پرنده ی ماده ی دم سرخ هستند.
دم سرخ سیاه در ارتفاعات ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متری از سطح دریا و روی صخره ها و مناطق شیب دار به سر می برد. در فصل زمستان در نواحی باز صخره ای، حاشیه ی زمین های مخروبه و تا مناطق هم سطح دریا دیده می شود.
دم سرخ سیاه از حشرات، عنکبوت ها، کرم ها و دانه های گیاهان تغذیه می کند. در شکافها و درزها یا سوراخ ها آشیانه می سازد.

 

Black-Redstart-08-Small

این پرنده در ایران بومی و فراوان است و در زمستان تعدادشان بیشتر می شود. در شهرستان بستک و بخش کوخرد، دم سرخ سیاه در فصل پاییز و زمستان در کوهستان ها و صحراهای سرسبز دیده می شود. اخیراً در نزدیکی روستاها و آبادی ها نیز دیده می شود. حتی گاهی بر روی درختان داخل حیاط منازل نیز دیده می شود. همانند بسیاری از پرندگان مهاجر، نام محلی خاصی برای این پرنده شنیده نشده است، نام فارسی دم سرخ سیاه می تواند نام پیشنهادی مناسبی برای این پرنده باشد.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی