×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۳۰ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
دونرخی بودن آرد ونان فسادآور است

نگاه دولت به نان مثل بنزین نباشد/دونرخی بودن آرد ونان فسادآور استعضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با یادآوری اینکه نان قوت غالب اکثر مردم جامعه را تشکیل می دهد،گفت:نگاه دولت به نان نباید همانند نگاهش به بنزین و حامل های انرژی باشد ،بلکه باید رعایت حال توده مردم و رفاه آنها را مد نظر قراردهد.

به گزارش خبرگزاری نودژ نیوز:محمدرضا امیری کهنوج درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت با هشدار نسبت به اینکه دونرخی بودن آرد و نان و موضوعاتی مانند استانی شدن نرخ گذاری نان فساد آوراست،گفت:اینکه بعضی نانوایی‌ها نان دولتی و برخی به صورت آزادپز به مردم نان عرضه کنند و همچنین اینکه در بعضی استانها نان گران‌تر و برخی ارزانتر ارائه شود،اقداماتی غیرکارشناسی و فساد آور است.

نماینده مردم کهنوج،منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب درمجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه از نان به خصوص در سفره‌های ایرانیان به عنوان نعمت الهی یاد می شود و این ماده غذایی مورد احترام است،افزود:علاوه بر این قوت غالب اقشار پایین و متوسط جامعه نان است و در روستاها و مناطق حاشیه نشین  نان غذای اصلی مردم را تشکیل می دهد؛بنابراین نگاه دولت به نان نباید همانند نگاهش به بنزین و حامل های انرژی باشد و باید رعایت حال توده مردم  و رفاه آنها را در نظر داشته باشد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: گران کردن نان و افزایش قیمت آن اصلا به صلاح جامعه نیست و با این روند توده مردم متضرر خواهند شد که این موضوع تبعات بسیار بدی را به دنبال دارد.

وزارت بهداشت با نانوایی های متخلف و مصرف کننده جوهرقند برخورد کند

وی تاکید کرد: به هرشکلی دولت باید با ارائه یارانه،سوبسید و حمایت‌های مانند آن قیمت نان را کنترل شده نگه دارد و از سوی دیگر باید بر کیفیت آن هم نظارت جدیتری داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه بسیاری از کشورها دورریز نان ندارند چون از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردارند،گفت: استفاده از جوش شیرین و جوهرقند و موادی مانندآن برای سلامتی مردم مضراتی را به دنبال دارد و مسئولان  وزارت بهداشت و درمان باید ورود و نظارت جدی در این خصوص داشته باشند.

امیری کهنوج افزود:دستگاه های ذی ربط باید کنترل و نظارت خود را تاحدی بالا ببرند که مردم اطمینان پیدا کنند نانی که به دست آنها می رسد سالم و با کیفیت است.

نرخ گذاری آرد به صورت استانی قاچاق را رونق می دهد

وی همچنین درمورد دو نرخی شدن آرد و نان و برنامه دولت برای استانی شدن نرخ گذاری نان توضیح داد: اینکه بعضی استانها نان را گران‌تر و برخی ارزان تر ارائه کنند،کاری غیرکارشناسانه و فساد آور است که نتیجه مطلوبی را به دنبال نخواهد داشت.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس ادامه داد: وقتی نرخ نان در استانها با هم متفاوت باشد مطمئنا قاچاق آرد در این شرایط قطعی است وفساد ایجاد می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: مسئله دیگر این است که ما سازوکاری برای کنترل این مسایل نداریم و علاوه بر قاچاق آرد نانوایی‌های دولتی آرد را به آزادپزها می فروشند و خودشان نان کمتری پخت کرده و یا با کیفیت پایین‌تری نان را می پزند.

وی تاکید کرد: بنابراین همه این مسایل یعنی دونرخی بودن آرد و نان و استانی شدن قیمت ها از باب اینکه فساد ایجاد می کند؛اصلا به صلاح جامعه نیست و دولت باید با درنظرگرفتن همه موارد به صورت یک کاسه نرخ متناسب نان و آرد را اعلام کند و در سرتاسر کشور نان درجه یک قیمت واحدی داشته باید و سایر نانها هم به همین ترتیب نرخ گذاری شود.

درصورت استانی شدن نرخ آرد ونان دربرخی استانها با کمبود آرد مواجه خواهیم شد

امیری کهنوج گفت:دولت برای حمایت از استانهای محروم باید به شکل دیگری برنامه ریزی کند،درغیر اینصورت و با استانی شدن قیمت ها در برخی استانها با قحطی آرد مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: در استانهایی که نان ارزان باشد به منظور کسب سود بیشتر قطعا آرد خود را در استان‌های دیگر به فروش خواهند رساند که این مسایل تبعات مطلوبی را به دنبال ندارد و مفاسدی را در حوزه آرد ونان ایجاد خواهد کرد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان یادآور شد: دستگاه‌های نظارتی ما از نظر نیروی انسانی برای کنترل و برخورد با این مفاسد کافی نیست و سازوکار کافی هم برای برخورد با این مسایل و مشکلات در اختیار ندارند؛لذا تا می توانیم باید از ایجاد زمینه های بروز چنین فسادهایی جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،دبیرانجمن صنفی کارخانجات آرد خوزستان گفت:دوگانگی در قیمت آرد موجب اختلال در بازار این محصول و متضرر شدن تولید کنندگان آن شده است.

حسنعلی نویدی اظهار کرد: نرخ آرد به منظور حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده آزادسازی شد اما این کار جزمتضرر شدن کارخانجات آرد هیچ سودی نداشته است.

استفاده از جوهرقند در تولید آرد و نان، بازی با سلامت مردم

همچنین معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اخبار مربوط به استفاده از جوهر قند در تولید آرد و نان، استفاده از این ماده شیمیایی را بازی با سلامت مردم و عملی غیرمجاز دانسته و از مجازات خاطیان خبرداده است.

علی قنبری عوارض ناشی از استفاده‌ جوهر قند در تولید نان را بسیار خطرناک اعلام کرد و از دستگاه‌های نظارتی به‌خصوص معاونت غذا و دارو، استانداری‌های سراسر کشور و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان خواست تا ضمن تشدید بازرسی‌ها، از این کار غیرقانونی و آسیب‌زا جلوگیری کنند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی