×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۸ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
زنگ خطر بحران آب در جنوب کرمان به صدا درآمده است

سید یعقوب موسوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به اهمیت مدیریت منابع آب در فلات مرکزی ایران به ویژه استان کرمان و مسائل و مشکلات مصرف آب در بخش کشاورزی شورای آب استان کرمان تشکیل شده است.

وی بیان داشت: این شورا با عضویت مدیران کل، رؤسای سازمان‎های جهاد کشاورزی شمال و جنوب، تشکل‎های بخش کشاورزی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استادان دانشگاه و صاحب‎نظران بخش خصوصی تاکنون هفت جلسه برگزار کرده است.

موسوی تصریح کرد: بر اساس گزارش‎های منتشر شده از سوی سازمان ملل بحران آب در کشور ایران بسیار جدی است به ویژه در استان کرمان به دلیل عدم توازن منابع و مصارف آب و بیلان منفی بین این دو ضرورت تشکیل شورا و تصمیم‎های فنی، علمی و آموزشی قابل اجرا بیش از گذشته احساس می‎شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: زنگ خطر بحران آب در جنوب کرمان به صدا در آمده است بر همین اساس مسئولان باید در این زمینه هرچه سریع‎تر تدبیر اساسی بیندیشند و چاره‎اندیشی کنند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد منابع آب در بخش کشاورزی مصرف می‎شود، افزود: بر همین اساس توجه ویژه به مدیریت این منابع و افزایش کارآیی مصرف آب از محل منبع تا مصرف با جدیت مد نظر قرار گرفته است.

موسوی عنوان کرد: بر همین اساس اقدام عملیاتی و ضربتی در این زمینه توسط استاندار کرمان به‎هنگام‎سازی آمار مربوط به بخش آب در بخش‎های کشاورزی، شرب و صنعت و شناخت بهره‎برداران و مصرف‎کنندگان آب در این بخش بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان اظهار داشت: با بررسی‎های کارشناسی و تشکیل جلسه‎های متعدد در شمال و جنوب استان آمار اولیه تهیه و تصمیم‎هایی در این زمینه اتخاذ شده که به دو بخش مجزا تقسیم می‎شود.

وی بیان داشت: عزم جدی، همت عمومی و مشارکت فعال آحاد مردم به ویژه کشاورزان در مدیریت مصرف آب و پیشگام بودن در همکاری با دولت به منظور استفاده بهینه از آب به عنوان یک منبع ارزشمند و محدود مانند برقی کردن چاه‎ها، نصب کنتورهای حجمی، خاموشی موتورپمپ‎ها و الکتروموتورها در زمان پیک «اوج» مصرف آب و برق و حفظ منابع آب بخش نخست این تصمیم‎ها بوده است.

موسوی خاطرنشان کرد: در بخش دوم نیز در حوزه‎های نرم‎افزاری مانند آموزش، ترویج و تحقیقات چگونگی افزایش کارآیی مصرف آب از طریق روش‎های علمی و اجرایی همانند رعایت تناوب زراعی و تعریف الگوی کاشت متناسب با محدودیت منابع آب از طریق سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در برنامه مدون پنج ساله قابل پیگیری و اجراست.

وی افزود: همچنین در این برنامه بر حذف یا کاهش سطوح زیر کاشت گیاهان پرمصرف آب، کاهش تبخیر از سطح خاک و تعریق از سطح گیاه، توسعه روش‎های مدیریت ‎به‎زراعی و به‎نژادی شامل کاشت ارقام زودرس و میان‎رس به جای ارقام دیررس و فراری دادن گیاه از تنش‎های گرما و خشکی‎های آخر فصل تأکید شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: کاربرد مواد سوپرجاذب و ضدتعرق، توصیه ارقام خشکی‎پسند، اصلاح روش‎های کاشت و رعایت تناوب و تقویم زراعی نیز در این برنامه گنجانده شده است.

موسوی عنوان کرد: تکیه بر روش‎های خاک‎ورزی حفاظتی، کاهش ضایعات در کنار توجه به انواع روش‎های ذخیره نزولات جوی از طریق عملیات آبخوان‎داری و آبخیزداری و رعایت سایر رو‎ش‎های بهینه مصرف آب به منظور افزایش کارآیی مصرف آن و ارتقاء راندمان آبیاری از دیگر موارد مورد توجه است.

وی رکن اساسی اجرای برنامه پنج ساله را اعتقاد کشاورزان به کارآیی این روش‎ها در بهینه‎سازی مصرف آب خواند و بیان داشت: از سیاست‎های کلان وزارت جهاد کشاورزی اتکا به روش‎های نوین آبیاری با عنوان روش‎های آبیاری تحت فشار شامل انواع روش‎های قطره‎ای و بارانی، آبیاری کم‎فشار و انتقال آب از طریق لوله است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: به نظر می‎رسد، چنانچه مشارکت جدی کشاورزان و تلاش مضاعف دولت با همدلی و همیاری این قشر میسر نشود، آثار، تبعات و عواقب آن زندگی را در منطقه جنوب کرمان دچار بحران می‎کند.

موسوی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به عنوان متولی بخش کشاورزی خود را موظف می‎داند در چارچوب سیاست‎های ابلاغی وزارت متبوع و تأکیدهای فراوان استاندار نهایت کوشش خود را در این امر به کار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: از اصحاب رسانه به ویژه صدا و سیمای مرکز کرمان، نشریات و جراید و رسانه‎های منطقه جنوب کرمان انتظار می‎رود که دولت را در این امر خطیر یاری کنند.

موسوی تصریح کرد: همچنین صاحبان منبر و تریبون به ویژه ائمه جمعه، فرمانداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، استادان دانشگاه و سایر افراد صاحب نفوذ می‎توانند، سازمان را در این امر مهم یاری کنند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی