×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۷ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
زن بابا -خارزن بابا – گل تاتاری – کنگر زن‌بابا

زن بابا یک نمونه علف است که توی نودژ واطراف باغ های نودژ می روید گیاهچه لپه‌ها ضخیم و طول آنها دو برابر عرض آنها است. در قسمت قاعده به هم متصل بوده و به شکل یک پیالهٔ کم‌عمق درآمده‌اند. طول اولین برگ‌هاى حقیقى سه تا چهار برابر عرض آنها است و پهناى بخش پائینى برگ بیشتر از بخش میانى و رأس آن است. سطح فوقانى برگ توسط کرک‌هاى کوتاه و زبر پوشیده شده و رگبرگ اصلى را مى‌توان در سطح زیرین و حاشیه‌هاى آن مشاهده کرد. کرک‌هاى موجود در قاعدهٔ برگ بزرگتر و از نظر طول یکنواخت نیستند و دمبرگ آن نیز قابل رؤیت نیست.

گیاه کامل
– اندام‌هاى رویشى:
گیاهى دوساله، علفی، در بعضى مواقع یک‌ساله، ایستا و به ارتفاع سى تا دویست سانتى‌متر که توسط بذر تکثیر مى‌یابد. این گیاه سال اول جوانه‌زنى را به‌صورت روزت سپرى کرده و در این مرحله نیز داراى برگ‌هاى بزرگى است. ساقهٔ آن طویل، تنومند و داراى انشعابات متعددى است که به‌طور مستقیم رشد کرده و توسط کرک‌هاى به‌هم پیچیده، متراکم و متمایل به خاکسترى پوشیده است. ساقه‌ها در محل اتصال برگ‌ها داراى بال‌هائى هستند که حدود پنج سانتى‌متر پهنا دارند و علاوه بر این داراى تعداد زیادى خارهاى محکم و افقى هستند که تا زیر پهنک برگ توسعه یافته است. سطح فوقانى برگ‌ها سبزرنگ و سطح تحتانى آنها سبز متمایل به خاکسترى است. در مراحل اولیهٔ رشد گیاه، برگ‌ها مستطیلى شکل و در گیاهان مسن‌تر واژ سرنیزه‌اى است. اندازهٔ آنها بزرگ (به طول ۳۵ و عرض ۱۰ سانتى‌متر) و حاشیهٔ آنها داراى لوب‌هائى است که خود نیز شامل خارهائى تیز است. برگ‌هاى بالائى گیاه باریکتر و کوچکتر و برگ‌هاى پائینى آن مستطیلى تا تخم‌مرغى شکل، به طول چهل و عرض بیست سانتى‌متر و بدون دمبرگ هستند. حتى بعضى مواقع برگ‌هاى بالائى گیاه باریکتر از بال‌هاى روى ساقه هستند.

 

nodezhnews (39)

– اندام‌هاى زایشى:
گل‌آذین کلاپرک، کروى شکل، بزرگ و به قطر دو تا شش سانتى‌متر که به‌صورت انفرادى و یا در دستجات کوچک در انتهاء انشعابات قرار گرفته و داراى براکته‌هاى سرنیزه‌اى شکل است و پوشیده از خارهاى کوتاهى است که صدمهٔ زیادى به‌دست نمى‌رسانند. گل‌هاى این گیاه به رنگ بنفش تا قرمز و میوهٔ آن فندقه از نوع آکن، باریک، تخم‌مرغى شکل، تا حدودى پهن، به اندازهٔ پنج تا شش میلى‌متر و کرک‌دار است که در قاعده به رنگ خاکسترى متمایل به قهوه‌اى و در رأس سیاه‌رنگ هستند. بذرها چهارگوش، خاکسترى رنگ با لکه‌هاى تیره‌تر و به اندازهٔ چهار تا پنج میلى‌متر که به‌طور عرضى داراى چین و چروک هستند. آنها داراى پاپوس‌هائى هستند که طول آنها دو برابر بذر بوده و اغلب در گل‌آذین از آن جدا مى‌شوند. تعداد بذر تولید شده در یک گیاه ممکن است به ۲۰،۰۰۰ عدد برسد. این بذرها قادر هستند در هر زمان از سال جوانه زده و گیاهى جدید تولید کنند. به هر حال اواخر تابستان تا پائیز و همچنین اواخر زمستان تا بهار عمده‌ترین زمان‌هاى جوانه‌زنى این گیاه محسوب مى‌شود.
موسم گلدهى آن خرداد تا مردادماه بوده و دانه‌ها در اواخر مردادماه مى‌رسند.
گونه‌هائى که دوساله هستند و در طول اولین تابستان به شکل روزت باقى مانده و در دومین بهار یا تابستان به گل خواهند رفت. چنانچه گیاه از طریق قطع کردن، عملیات شخم و یا مواد شیمیائى به‌طور ناقص کنترل شود، مجدداً رشد کرده و به یک گیاه چندسالهٔ کوتاه عمر تبدیل خواهد شد.
محل رشد و پراکنش
این علف هرز، حاشیهٔ جوى‌ها و نواحى نیمه مرطوب که داراى خاک‌هائى با حاصلخیزى متوسط تا زیاد هستند را ترجیح مى‌دهند. در مناطقى با بارندگى سالیانه ۵۰۰ تا ۸۵۰ میلى‌متر به خوبى رشد مى‌کند، اما در خاک‌هاى اشباع و با زهکشى ضعیف رشد مناسب نخواهد داشت.
این گیاه بومى اروپا و غرب آسیا است و عمدتاً در حاشیهٔ جاده‌ها، زمین‌هائى خشک، قطعات آیش و زمین‌هاى بایر مشاهده مى‌شود.
عمده‌ترین راه انتقال بذر است، اما در صورت انتقال قطعات ریشه به مناطق دیگر، آلودگى گسترش خواهد یافت. پاپوس‌ها عامل مهمى جهت انتقال بذرها توسط باد محسوب نمى‌شوند، اما ممکن است ساقه همراه گل‌آذین توسط بادهاى شدید به مناطق دیگر انتقال یابد. علاوه بر این بذرها حتى در صورتى‌که مورد استفادهٔ دام‌ها قرار گیرند، زنده مانده و از طریق فضولات آنها به مناطق دیگر منتقل مى‌شوند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی