×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
علت اصلی ریزش بورس تهران در روزهای اخیر

یک کارشناس بازار سرمایه علت اصلی ریزش بورس در روزهای اخیر را ابهامات بودجه ای دانست و از دولت و مجلس خواست که از اتخاذ تصمیمات ناگهانی خودداری کنند.

به گزارش نودژ نیوز،وضعیت فعلی بورس و ریزش قیمت ها را مورد توجه قرار داد و گفت: علت اصلی افت قیمت ها و کاهش شاخص بورس بحث های مرتبط با بودجه و نظرات دولت و مجلس نسبت به بهره مالکانه معادن و نرخ فروش مواد اولیه شرکتهای پالایشگاهی و پتروشیمی است.

وی افزود: بنابراین با این رخدادها و تصمیمات روزمره سرمایه گذاران اعتمادشان را نسبت به بازار سرمایه از دست می دهند و با از دست دادن اعتماد کم کم پول ها از بازار سرمایه خارج می شود.

او ادامه داد: ادامه یافتن روند ریزشی بورس در آینده به نحوه تصویب بودجه در مجلس بستگی دارد و اگر قرار باشد تصمیماتی که قرار است مجلس در مورد بودجه سال آینده بگیرد مانند بحث هایی باشد که در حال حاضر مطرح است، ریزش شاخص ادامه می یابد زیرا اینگونه تصمیمات قطعا روی سودآوری شرکتها تاثیرگذار خواهد بود.

این فعال بازار سرمایه خاطرنشان کرد: زمانی که در برخی صنایع حاضر در بورس عدم اعتماد به وجود بیاید، این عدم اعتماد روی کل صنایع بورس تسری می یابد و همه صنایع با هم متضرر می شوند زیرا سرمایه گذاران اعتماد خود را نسبت به کل بورس از دست می دهند.

افسر اظهار کرد: بر این اساس هرگونه تصمیمی که جنبه تدریجی ندارد و مبتنی بر تصمیات ناگهانی است به بورس شوک وارد کرده و ریسک بازار سرمایه را افزایش می دهد.

وی یادآور شد: در گذشته این دسته از تصمیمات زیاد بود و هر چند وقت یکبار شوکی به بازار سرمایه وارد می شد و تصورفعالان بازار سرمایه این بود که وارد کردن شوک به بازار به اتمام رسیده است ولی با مطرح شدن بحث هایی در خصوص شرکتهای پتروشیمی و معادن، بازار به این نتیجه رسید که شوک ها همچنان ادامه دارد و ریسک بازار سرمایه در حال افزایش است و این موضوع سرمایه گذاران را نگران می کند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با تصمیماتی که برای بازار سرمایه گرفته می شود قاعدتا اعتماد به بازار از بین می رود، اظهار کرد: با اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ داده و قیمت ها افزایش یافته نمی توان گفت که بازار حبابی شده است زیرا علاوه بر افزایش نرخ ارز، سودآوری شرکتها افزایش یافته است بنابراین رشد امسال بورس نسبت به سال گذشته به دلیل افزایش سودآوری شرکتها بوده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که بورس تهران در سال ۱۳۸۲ بدون هیچ اتفاقی رشد کرده بود بنابراین نمی توان بورس را با سال ۱۳۸۲ مقایسه کرد و گفت بازار حبابی شده است و به طور قطع می توان گفت که بازار سرمایه به هیچ وجه حبابی نیست.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بر این اساس مهم ترین نکته ای که باید دولت مدنظر قرار دهد این است که تصمیمات کارشناسی و تدریجی بگیرد زیرا هرگونه تصمیم ناگهانی و شوک آور در خصوص تغییر نرخ سود بانکی، افزایش نرخ دلار و افزایش بهره مالکانه برای بازار سرمایه مضر است.

وی ادامه داد: اینگونه تصمیمات ناگهانی کل بازار را تحت تاثیر قرار می دهد و افرایش مقطعی نشان می دهد که کسی نباید در این حوزه ها سرمایه گذاری کند. بنابراین اگر دولت و مجلس به توافق برسند که منافع سرمایه گذاران را در نظر بگیرند، در بلند مدت تاثیر آن برای دولت قابل مشاهده است ولی زمانی که سهامداران حاضر نباشند در برخی صنایع سرمایه گذاری کنند، ضرر و زیان آن به دولت می رسد.

وی با اشاره به اینکه هر افزایش قیمتی در حوزه سهام باید کارشناسی شده باشد، خاطرنشان کرد: قاعدتا هر افزایش شوک آوری مضر بوده و به بازار سرمایه ضربه می زند زیرا بازار بر اساس آینده تصمیم گیری می کند و زمانی که چشم انداز آینده خراب باشد تزلزل در بازار ایجاد و باعث می شود که سهامداران سهام خود را بفروشند و عرضه نسبت به تقاضا پیشی بگیرد و شاخص بورس کاهش یابد.

منبع :ایسنا

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی