×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱۷ اردیبهشت - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
مانکن های خیابانی در محرم !

حتما نام علی گندابی را شنیده اید همینطور رسول ترک را؛ اسم هایی دیگر از چنین افرادی باید به گوشتان خورده باشد. قدیم ترها پر است از نام چنین افرادی که به نوعی لات زمان خود بودند افرادی که غالباً مرتکب لا ابالی گری و آزار رساندن به مردم می شدند به ویژه زمانی که شرب خمر می کردند اما این افراد تا دهه محرم می رسید به احترام حضرت ابا عبدالله و ایام سوگواری ایشان دور گناهان خود را خط می کشیدند.

مانکن های خیابانی در محرم !

در واقع این ویژگی بسیاری از چنین تیپ شخصیت هایی در قدیم است.

در این ایام آنها متفاوت از آنچه بودند ظاهر می شدند و این ویژگی و خصویت آزادگی آنها باعث رسیدن به درجات عالی و آینده ای طلایی برای آنها شده است. اما متأسفانه آن فرهنگ و رسم خوب در گذشته در زمان حال ادامه پیدا نکرده است با اینکه در این ماه طبق آمار شاهد کاهش جرم و جنایت و بزهکاری هستیم اما از طرف دیگر با انحرافاتی خاص روبرو می باشیم. آسیب هایی اجتماعی که به جای ترمیم برخی از ناهنجاری ها در این ماه شاهد هستیم به نوعی موجب خدشه به فرهنگ عاشورا و عزاداری خواهند شد.

البته نمی خواهیم موجبات برخورد سیاسی یا نگاه منفی به این افراد را پایه گذاری کنیم زیرا حتماً عزاداری اباعبدالله برای مخاطبین خود با هر نیت و هر فکر و عقیده ای سود خود را خواهد داشت و تأثیرگذار خواهد بود. اما این نکته خود قابل تأمل است که چرا اکنون به جای اینکه با این روند روبرو باشیم که چون گذشته این ایام بازداری های خاص خود را داشته باشد با مواردی روبرو هستیم که آسیب های اجتماعی خود را وارد این فرهنگ کرده و نه تنها از پوسته اشتباه خود به حرمت این ایام خارج نمی شوند بلکه بدعت ها، انحرافات و حرمت شکنی هایی را را هم وارد می نمایند.

به واقع این وضعیت محصول چیست؛ اینکه برخی از آسیب های اجتماعی در این ایام به جای اینکه بر چیده شود با رنگ و بوی دیگری شکل می گیرد. آسیب هایی که به دلیل عدم اقدامات مناسب و فرهنگ سازی مطلوب نهادهای مسئول هر سال بیشتر و متنوع تر می شود! از نمونه ی این آسیب ها آرایش های محرم! می باشد. ما در این ایام با بانوان و دخترانی مواجهیم که در رعایت حجاب و ظاهر خود زیاد مقید به آداب اسلامی نیستند و به نوعی آن ها را بدحجاب می خوانیم. اما نه تنها این مجالس سبب رعایت حداقلی، کوتاه مدت و برطرف کردن این نقیصه ظاهری و رعایت حرمت مجالس عزا توسط آنها نمی شود بلکه اتفاقاً خیابان ها به ویژه دسته های عزاداری، محیطی برای خودنمایی های بیشتر و خاص تری برای آنان می شود. موضوعی که دختر و پسر هم نمی شناسد حتی کار به جایی می رسد که آرایشگاه هایی در تهران آرایش هایی مخصوص این ایام دارند با مشتری های پروپا قرص خود!

از آسیب های دیگر روابط دختر و پسرها است که آن هم در این زمان به جای تعطیلی، رنگ و بوی این ایام را به خود می گیرد شاید شما هم در شبکه های اجتماعی این پیام را در روزهای قبل از محرم خوانده باشید””بیشترین پیام در محرم : دیدمت …….. منم دیدمت عزیزم” لطیفه ای تلخ که فقط زاییده ذهن نیست که متأسفانه واکنش طنز گونه به واقعیتی اجتماعی است. حضور دختر و پسرها و روابط دوستانه میان آنها در عزاداری های خیابانی بسیار قابل رویت است.

اما به واقع این وضعیت محصول چیست؛ اینکه برخی از آسیب های اجتماعی در این ایام به جای اینکه بر چیده شود با رنگ و بوی دیگری شکل می گیرد. آسیب هایی که به دلیل عدم اقدامات مناسب و فرهنگ سازی مطلوب نهادهای مسئول هر سال بیشتر و متنوع تر می شود! جا دارد بیشتر و در کنار حجم بالای کارهای سخت افزاری در این زمینه در پی رواج صحیح فرهنگ حسینی و اثر گذاری مجالس عزاداری باشیم. فرهنگی که با خود آرایش مخصوص به محرم، عزداری موسیقایی و خیابان گردی ها را نمی آورد بلکه باعث اصلاح اینگونه ناهنجاری ها در بلند مدت و تعطیلی آن در کوتاه مدت- ایام محرم- خواهد شد اما روند دیگری که هر سال فراگیر تر می شود افزایش میل به موسیقی گرایی برای عزاداری است.

این موضوع در پی افرایش تب موسیقی در جامعه به وجود آمده است که نقش برخی از نهادها چون صدا و سیما در آن قابل انکار نیست. ما در جامعه با گرایش شدید جوانان به موسیقی روبرو هستیم حال این گرایش نمودهای متفاوتی در محرم پیدا می کند. البته شاید استفاده از موسیقی و بهره گیری از آن در این مورد نگاه اولیه دارای ایراد نباشد اما نگاه ثانویه به روند این تغییر ذائقه در جوانان و سبک های عزاداری دارای هشدارها و نکاتی برای مسئولین است. این موسیقی گرایی خود را در انتشار تک آهنگ ها از خوانندگان ، آموزش موسیقی ویژه محرم، استفاده از آلت موسیقی در عزاداری ها و دسته های عزاداری، در سبک های سینه زنی و همچنین در عزاداری موسیقایی! برخی از جوانان با ماشین هایشان در خیابان ها نشان می دهد. مطمئنا اگر فرهنگ سازی درست صورت نگیرد و جلوی انحرافات گرفته نشود باید منتظر رشد این آسیب ها و بروز موارد جدیدتر در سالیان آینده باشیم.

به ویژه که دشمنان ما می دانند برای انحراف مسیر رشد معنوی جامعه حتما باید در فرهنگ عاشورا انحراف از اصل حماسه حسینی را به وجود بیاورند. در بروز این شرایط عدم مدیریت فرهنگی مناسب نهادهای مذکور و فرهنگ سازی مطلوب آن ها نقش به سزایی دارد. نه تنها ما نتوانستیم مشکلاتی که از گذشته در عزاداری ها با آن برخورد داشتیم را برطرف کنیم حال با بدعت های جدید و این چنینی روبرو هستیم جا دارد بیشتر و در کنار حجم بالای کارهای سخت افزاری در این زمینه در پی رواج صحیح فرهنگ حسینی و اثر گذاری مجالس عزاداری باشیم.

فرهنگی که با خود آرایش مخصوص به محرم، عزداری موسیقایی و خیابان گردی ها را نمی آورد بلکه باعث اصلاح اینگونه ناهنجاری ها در بلند مدت و تعطیلی آن در کوتاه مدت- ایام محرم- خواهد شد و جذب حداکثری را به همراه خواهد داشت.

فرهنگی که علی گندابی و رسول ترک ها را می سازد نه جوانی که غفلت های خود را به رنگ محرم در آورد.

 

منبع : بیا تو عزیز

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی