×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
گزارش بی‌بی‌سی از کشف‌ حجاب دختر مصری

«مهرداد فرهمند» خبرنگار شبکه «بی‌بی‌سی فارسی» در قاهره، در سالگرد آغاز فعالیت کمپین «آزادی یواشکی زنان در ایران» در فیسبوک که توسط همکار سابقش «مسیح علی‌نژاد» اداره می‌شود، طی گزارشی به وضعیت زنان بی‌حجاب در مصر پرداخت.

به گزارش خبرگزاری نودژ نیوز:این گزارش با صدای اذان و نشان‌دادن آرایش‌کردن دختری مصری به‌نام «جهاد» که به تازگی حجاب از سر خود ربوده، آغاز می‌شود. «مهرداد فرهمند» در این گزارش که برای مخاطبین فارسی‌زبان بی‌بی‌سی به‌ویژه زنان و دختران ایرانی تهیه کرده، گفت: “جهاد تا دو هفته‌پیش باحجاب بود. بی‌حجابی او ارتباطی با اعتقادات مذهبی‌اش ندارد و اکنون نیز به اعتقادات اسلامی‌پایبند است(!)، اما بی‌حجاب شده تا به تناقضی در زندگی‌اش پایان دهد”.

دختر مصری در این ویدئو ادعا کرد از آنجایی که افراد با حجاب در مصر متانت و حیا ندارند و با وجود داشتن حجاب سر، به خود زینت‌آلات آویزان می‌کردند و شلوارهای تَنگ و چسبان می‌پوشیدند، بنابراین شیوه بی‌حجابی را در پیش گرفته تا به‌گفته خود به این تناقض پایان دهد.


«بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش به مخاطبین خود اینگونه القا کند که حیا و عفت زنان به محجبه‌بودن ارتباطی ندارد و زنان بی‌حجاب نیز می‌توانند باحیا باشند. این رسانه انگلیسی حتی پا را فراتر گذاشت و مدعی شد بسیاری از زنان باحجاب نیز باحیا نیستند و دارای فساد اخلاقی هستند.

«جهاد» از بی‌توجهی خانواده و آشنایان به وی پس از بی‌حجابی اشاره و به‌طور ضمنی اذعان کرد که حجاب و ارزش‌های اسلامی‌در بین مردم مصر جایگاه مهمی‌دارد. البته «مهرداد فرهمند» بر خلاف اسناد و شواهد تاریخی، در این گزارش مدعی شد که حجاب در بین زنان مصری سابقه چندانی ندارد و تا چند دهه پیش حتی یک زن باحجاب در مصر پیدا نمی‌شد!

«بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش از زبان خبرنگاری مصری به‌نام «شریف شوباشی» گفت: “اسلام سیاسی به زور تهدید و سرکوب و تروریست روانی(!) این نوع حجاب را در مصر به وجود آورده، به‌طوری که مردم فکر می‌کنند زنی که بی‌حجاب است شرافت و عفت ندارد … ما می‌خواهیم مفاهیم را اصلاح کنیم و به جای خود بازگردانیم …”

در پایان این گزارش، «بی‌بی‌سی فارسی» تاکید می‌کند که زنان مصری در پاسخ به دعوت کمپین‌های مختلف که از زنان خواسته‌اند تا باحجاب و بی‌حجاب از خود در میدان التحریر قاهره عکس بگیرند، کاملا بی‌اعتنا بوده‌اند که حجاب و بی‌حجابی زنان مصری به اسلام سیاسی ارتباطی ندارد.

گفتنی است، تا پیش از انقلاب مصر و سقوط حکومت حسنی‌مبارک داشتن حجاب در ادارات دولتی این کشور ممنوع بود. «بی‌بی‌سی فارسی» در این گزارش کوشیده تا به مخاطب خود القا کند که “اگر حکومت تو را به داشتن یا برداشتن حجاب مجبور می‌کند، تو باید بر اساس آنچه می‌اندیشی عمل کنی و نه آنچه به تو گفته می‌شود.”

  منبع:مشرق

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی