×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳۰ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
گفتگو با رئیس جهاد در مورد کلاف سردرگم قیمت خرما

نودژنیوز:مسئله فقط خرما نیست !تقریبا فصل برداشت محصولات باغی و زراعی و صیفی جات که می رسد کشاورزان و باغداران با مشکل فروش محصولاتشان روبرو می شوند.
حدود یک ماه قبل که قیمت خرما در بم و برخی شهرها اعلام شد با حضور در دفتر فرمانداری با فرماندار منوجان و رئیس جهادکشاورزی منوجان در خصوص قیمت خرما صحبتهایی انجام دادم !
اما پاسخ مهندس میجانی رئیس جهاد :
((سال گذشته با دعوت از خریداران خرما که تعدادشان چهار نفر بود در دفتر فرمانداری جلسه ای پیرامون قیمت گذاری برگزار کردیم که متاسفانه هیچ بازخوردی نداشت .
با توجه به اینکه این افراد از طریق بخش خصوصی خرید خرما را انجام می دهند ما در نرخ گذاری ایشان توانایی مداخله نداریم!
بنابراین امسال هم هیچ مداخله ای انجام نخواهیم داد!))
اما این موضوع راه حل هم دارد و اینطور که جهادکشاورزی و صنف کشاورزان و فرمانداری خود را درمقابل خریداران خرما مستاصل نشان می دهند چندان قابل قبول نیست !
به هرحال باید نظارتی از سوی ایشان صورت گیرد و هزینه هایی که از سوی خریداران برای خرید ،حمل و نقل و بسته بندی خرما پرداخت می شود محاسبه شده و قیمتی که خرما در بازار به فروش می رسد مشخص گردد و بعد از آن سود متعارفی که قرار است نصیب خریدار خرما شود نیز معلوم گردد آنگاه نرخ خرید خرما از نخلداران نیز مشخص شود. شاید حتی حق با خریداران باشد و با توجه به هزینه هایی که دارند توان خرید بیش از قیمتهای فعلی را ندارند .
لیکن اینطور که فرمانداری و جهاد کشاورزی و صنف کشاورزی دست روی دست گذاشته اند نشان از ضعف ایشان در مقابل چهار نفر از خریداران خرما می باشد .
البته این راه حلی برای زمان حال است و باید برای آینده زیرساختهای لازم را فراهم نمود!
نکته اول تشکیل تعاونیهای کوچک توسط خود کشاورزان و باغداران است که بتوانند در کنار هم محصولاتشان را با نرخی هماهنگ بفروش برسانند که این امر باید توسط صنف کشاورزی صورت پذیرد که متاسفانه بسیار ضعیف عمل کرده اند.
دومین نکته مربوط به جهاد کشاورزیست که با فراهم ساختن زیرساختهای لازم مانند تسهیلات احداث سردخانه و صنایع بسته بندی محصولات مختلف ،کشاورزان را ترغیب نماید که محصولاتشان را با بسته بندی مناسب و نگهداری در مکانهای تعبیه شده برای مدت مناسبی که وضعیت بازار بهتر شد روانه بازار نمایند.البته مهندس میجانی رئیس جهاد کشاورزی از ارائه تسهیلات به سه نفر جهت احداث سردخانه خبر دادند و عنوان کردند که علیرغم پیگیریهای فراوان هیچ یک از افراد مورد نظر تا کنون برای طی پروسه احداث سردخانه پیش قدم نشده اند .
عده ای می گویند دادستان بعنوان مدعی العموم وارد شود و درب کارگاههای بسته بندی خریداران خرما را ببندد که این تحلیل کاملا نادرستی است !
فعالیت اقتصادی با بگیر و ببند درست نمی شود !
فرضا دادستان به این مسئله ورود کردند و کارگاهها را بستند ،آنگاه تکلیف خرماهای روی خوشه های نخلستانها چه می شود !؟
قیمت را در بازار عرضه و تقاضا مشخص می کند نه دستور فلان رئیس و مسئول !
تنها راه فعلی نشست خریداران خرما با فرماندار و مدیر جهاد و صنف کشاورزان و چند نفر بعنوان نخلداران جهت بررسی هزینه های خریداران و نظارت بر کار ایشان است .
اما باید برای آینده برنامه های بهتری داشت تا کشاورزانی که با این اوضاع اقتصادی محصولی را تولید می کنند بیش از این متضرر نگردند .

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی