×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۸ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
گلبرگی هایی ازهم نشینان نودژی

صنایع دستی درشهرنودژ ماننددیگر مناطق کشورمان از دو عامل اساسی یعنی اقتصاد، کشاورزی ناشی شده است ودراکثر موارد تامین کننده بخشی از نیازهای منطقه نیز هست. «گلابتون دوزی» ، «خوس دوزی» ، «بادله دوزی» و «زردوزی» از مهم‌ترین صنایع بومی است که در واقع منحصر به شهرنودژ است و مشابه آنها در مناطق دیگر کشور یافت نمی‌شود .

این هنرها درمیان اهالی نودژ، منوجان، کهنوج، و میناب، کاملاً رایج ست و از دیرباز برای تزیین لباس از آنها استفاده کرده‌اند . حصیربافی از جمله صنایع دستی است که در نودژ، بجگان و روستاهای اطراف آن رواج فوق العاده دارد و تقریباً تمامی زنان و دختران با آن آشنا هستند . سفالگری نیز در منطقه میناب، از صنایع دستی سنتی منطقه محسوب می‌شود .

8847626-b

 

به روایت تاریخ ، یکصدوپنج سال پیش از میلاد مسیح بنا به یک سنت، دولت چین برای بر سر مهر آوردن همسایه ، قطعاتی از پارچه ای زربفت و زردوزی شده را همراه با نمایندگانی به ایران فرستاد و ۷۳۳ سال بعد، یعنی در سال ۶۲۸ میلادی ، هنگامی که هراکلیوس دستگرد را تصرف و غارت کرد، گرانبهاترین غنایمی که بدست آورد زردوزیهای ایرانی بود و همین روایت تاریخی باعث شد تا این تصور در اذهان بنشیند که برای اولین بار زردوزی از چین به ایران راه یافته، حال آنکه نتیجه کاوش های باستانشناسی در روسیه حکایت از آن دارد که در سده ی سوم پیش از میلاد زردوزی و تولید پارچه های زربفت در ایران رواج داشته و ایرانیان به وسیله ی نخ های زرین که به ظرافت تابیده شده بود تصویر برگ مو و پیچک را بر روی پارچه ی پشمی دوخته و در قرنهای بعد سوزن دوزی های بیزانس ، همسایه ی ایران، تقلیدی از فرآورده های ایران بود منتها با مرغوبیتی بیشتر و رنگها یی خیره کننده.
با هجوم مغولها، عناصر هنر چینی نیز به زردوزی ایران راه یافت و اگرچه هیچ اثری از زردوزیهای این دوره در دست نیست، ولی ادامه ی آن قط عا به قرن پانزدهم ، شانزدهم و هفدهم میلادی کشیده چه آنکه شاردن در سیاحت نامه ی خود بارها ظرافت زردوزی ها، گل دوزیهای ایرانی را که به زعم خودش برتر از گلدوزیهای اروپائیان و ترکان بوده ستوده است .

20140404503

 

گلابتون Golab (e a) tun طلائی است که از حدیده کشیده و به هیات ریسمانهای باریک ساخته باشند و گلابتوندوزی Golab (e a) tun duz I نوعی دوزندگی است که جنبه ی تزئینی دارد و در آن نخ گلابتون بکار میرود

در حال حاضر گلابتون دوزی با الیاف طلا به هیچ وجه در ایران رایج نیست و گلابتون دوزان به جای استفاده از نخ طلا، از نخ هائی که دارای روکش فلزی زرد یا سفید است و عمدتا در کشور پاکستان تولید میشود. استفاده میکنند.

و به کمک قلاب نقوش متنوعی را که اکثرا نیز ملهم از بینشها و برداشت های شخصی شان است بر روی پارچه میدوزند.

تولید کنندگان اصلی مصنوعات گلابتون دوزی شده در استان هرمزگان، بیشتر زنان و دختران خانه دار هستند و بطور کلی در شهرهای بندر لنگه، بندر عباس، میناب و اکثر نقاط روستایی شهرستانهای یاد شده کمتر خانواده یی را میتوان یافت که زنان و دختران آن با هنر گلابتون دوزی آشنایی نداشته باشند.

یک کارگاه وابسته به سازمان صنایع دستی ایران نیز از بهمن ماه ۱۳۵۵ فعالیت خود را در بندر لنگه آغاز نموده و از طریق آموزش علاقمندان کوشیده است موجبات رشد این هنر را فراهم سازد و همین مساله باعث شده تا تولیدات بندر لنگه نسبت به آنچه در بندر عباس و میناب تولید میشود دارای برتری هایی از نظر تنوع نقوش و نحوه ی دوخت باشد.

8847495-b

 

شک دوزی

نواری است که با نخ های طلایی و نقره ای فلزی بافته می شود و بیش تر برای درست کردن شلوار زنانه استفاده قرار می گیرد.در مناطق روستایی استان هرمزگان برای تزئین دور سجاده سر آستین، پایین دامن و یقه لباس‌های زنانه، نوعی نوار باریک می‌بافند که به آن شک‌ اطلاق می‌‌شود.

بافت شک، با جابه‌جایی چندین قرقره طلایی یا نقره‌ای که «خوس» نامیده می‌شوند بر بالشتکی که بدین منظور تهیه می‌شود، صورت می‌گیرد.نام این مجموعه بالشتک، پایه چوبی و قرقره‌های طلایی و نقره‌ای جوغن است.

شک‌بافی حرفه‌ای خانگی است و معمولا زنان و دختران استان هرمزگان آن را انجام می‌هند.عرض این دست‌بافته‌ با توجه به طرح مورد نظر از ۵ میلی‌متر تا ۶ سانتی‌متر است و به همین دلیل با توجه به تفاوت عرض و نقوش بافته شده اسامی مختلفی مانند زری یک فصله، زری دو فصله، زری سه‌فصله، شک عین‌القمری، کله‌قندی، لب‌لبه‌ای،‌ گل‌اشرفی ساده، قبر عاشقون، ‌دال‌دالی، غولی ده‌قالبه، قیچی، ‌لوزی، رافعی، ‌خاتم‌بندی،‌ عامل‌گردان و … دارد.

8847514-b       

 

             480116_141219402744071_1745775999_n

بادله دوزی :
این هنر که در پاره یی از نقاط جنوب شرقی استان کرمان قلی بافی نیز نامیده میشود عبارت است از به هم پیوستن چند نوع زری به یکدیگر، به گونه یی که زری بزرگ در وسط و زری های کوچک در اطراف آن قرار گیرند.

از بادله که به شکل نوارهایی با پهنای ۱۵ سانتی متر تولید میشود، برای لبه ی شلوارهای زنانه استفاده به عمل می آید شلوارهای بادله دوزی شده که معمولا مخصوص استفاده ی نو عروسان جنوبی است و گاهی در مراسم عروسی ، سایر زنان نیز بعنوان پوشش از آن استفاده میکنند دارای دکمه هایی با نخ ابریشمین نیز هست و با شیاری که در بغل ساق پا دارد باز و بسته میشود.

 

8847491-b thumb 8847465-b 121300 8847467-b 8847519-b 43872046614104228018

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی