×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۳۰ مهر - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
و اماآبت‌الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی …

به گزارش خبرنگار نودژ نیوز ، آبت‌الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی صبح چهارشنبه طی پیامی به مراسم نخستین کنکره بین‌المللی قرآن کریم در مشهد که در دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در حال برگزاری است اظهارکرد: برگزاری نخستین کنکره بین المللی قرآن کریم با موضوع انسان و جامعه فرصتی مغتنم در جهت معرفی بیشتر مفاهیم آسمانی قرآن در ابعاد اجتماعی، سیاسی، فرهنگی،علمی و افتصادی برای دانشجویان و طلبه های جوان است که باید معلم های مجهز به سلاح دانش و آگاهی اسلامی در مقابل تهاجم برنامه ریزی شده علیه باورهای دینی در نسل های آینده باشند.

تاکید بر ضرورت تحقیقات عمیق‌تر و روی آوردن به تفاسیر موضوعی

وی ادامه داد: هر چند جوانان ما در طول سال‌های بعد از انقلاب اسلامی به دستاوردهای ارزنده‌ای در قرائت، تفسیر و حتی تاویل رسیده‌اند، اما پیشرفت دانش و گسترش جزئیات بین رشته ای در علوم انسانی، علوم پایه و علوم پزشکی ضرورت تحقیقات عمیق تر و روی آوردن به تفاسیر موضوعی را روز به روز بیشتر می‌کند و در این راه وظایف دانشگاه ها و حوزه های علمیه به مراتب سنگین تر و مهم تر خواهد بود.

وی افزود: به شهادت تفاسیر متعددی که در ۱۴ قرن گذشته برای قرآن نوشته شد، اگر چه این کتاب الهی در کنار همه اهداف نزول برای یک نکته مهم یعنی هدایت انسان گام می بردارد اما از هر زبان و قلم که دوباره آن را می شنویم و می خوانیم نامکرر است.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: توجه داشته باشید که قرآن یک اقیانوس عمیق در مفاهیم است که کشف راز و رمز اعجاز آن در لفظ و معنا نیاز انسان هایی است که اصول درست اقیانوس پژوهی و درک مفاهیم آسمانی آن را بدانند که اگر چنین نباشد یا در پوسته ظاهر می ماند و به خاطر سطحی نگری از لذت معنوی آن محروم می شوند و یا به بیراهه هایی از نوع اسرائیلیات می رسند که اگر از روی غرض ورزی نباشد مصداق بارز کوشش دوستان جاهل است که با شوق و اشتیاق مورد سوء استفاده دشمنان دانا قرار می گیرد.

وی تاکید کرد: نکته ظریفی که باید در باب خلود اعجاز قرآن به آن توجه شود شرایط زمانی و مکانی نزول است در شبه جزیره ای که مردمانش بر بستر جهل برای بت ها لالایی عبادت می خوانند و خود به خواب غفلت می رفتند و با سوادانش از تعداد انگشتان دست بیشتر نبود، کتابی از آسمان نازل می شود که در اولین سوره، اولین آیه، اولین جمله و حتی اولین کلمه دستور خواندن می دهد و از علم سخن می گوید و وقتی می خواهد خداوند قادر متعال و را به بشریت معرفی کند می فرماید خدایی که یاد داد به انسان آنچه را که نمی دانست.

موضوعات مربوط به قرآن همیشه سرآمد اتفاقات تاریخی است

وی افزود: گر پا به پای تاریخ یک هزار و ۴۳۴ ساله جغرافیای ممالک اسلامی پیش بیاییم و مقاطع دانشمندان و سرزمین‌های مهم را بررس نماییم می بینیم همیشه موضوعات مربوط به قران سرآمد اتفاقات تاریخی، اهداف علما و توجهات ملت های کشورهای اسلامی بوده است که اوج آن تجدید تعالیم مکتب اهل بیت (ع) در ساختار قانونی جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه امام راحل به عنوان مفسری مرجع پرچم مبارزه را در بهترین مقطع زمانی و در مهم ترین کشورهای اسلامی برافرشتند افزود: حتی در عصر حاضر که عصر انفجار اطلاعات است و انسان می تواند انبوهی از اطلاعات علمی را به وسیله رایانه در دسترس داشته باشد قران که سرشار از مفاهیم بکر است دریچه هایی به سوی دانش های تازه است و همیشه بهترین و دقیق ترین محققان هر عصر و زمان مانند همین جمع به این امر می پردازند و برای هر زمان و موضوع هم مطالب تازه ای از عمق این اقیانوس کشف می شود.

وی تاکید کرد: قرآن معدن جواهرات گوناگون برای خیر دینا و آخرت و چشمه آب حیات از قدرت لایزال الهی است که اگر چه رسدین به آن دشوار است اما هر کس لذت درک مفاهیم آن را چشیده باشد به بهانه ناسخ و منسوخ یا محکم و متشابه از دست نمی دهد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان کرد: به شما قرآن پژوهان مخصوصا جوانان طلبه و دانشجو تبریک می گویم که با خوشه چینی از کشتزار معرفت دفتر عمر تحقیقاتی خود را مزین به آثار قرانی می نمایید.

وی افزود: و از مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی مخصوصا واحد مشهد تشکر می کنم که با برپایی نخستین کنکره بین المللی در جوار بارگاه ملکوتی ثامن الحجج (ع)هم به شبهه توجه بیشتر شیعه از قرآن کریم به احادیث و رویات پاسخ عملی و علمی می دهید و هم آن سفارش پیامبر اکرم (ص) که “انی تارک فیکم اثلقلین” را در ذهن جامعه یادآوری می نمایید.

وی اظهار کرد: امیدوارم میهمان خارجی این کنگره سفیران قرآنی از ایران اسلامی به سرزمین های خود باشند و خیل مشتاقان مفاهیم این کتاب آسمانی در رشته های مختلف علوم از دستاوردهای مباحث علمی این مراسم بهره مند شوند.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی