×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۱۴ مرداد - ۱۴۰۰  
it is true
true
true
مرگ دختر بچه قعله گنجی بر اثر نیش عقرب

 تنها چند ماه قبل بود که عقرب گزیدگی و کندی در روند درمان موجب مرگ دختر سه ساله در قلعه گنج شد اما فاطمه آخرین قربانی نیش عقرب‌ها در این منطقه محروم در جنوب کرمان نبود زیرا الناز سه ساله نیز طعمه نیش عقرب سیاه شد.به گزارش مهر، دخترکان مظلوم و بیگناه قلعه‌گنجی طعمه شیرینی برای عقرب‌های زهر دارو کشنده شده‌اند با کدامین گناه سوالی است که وزیر محترم بهداشت باید پاسخ بدهد.

سریال مرگ دردناک دخترکان قلعه گنجی در اثر نیش عقرب مرثیه‌ای تمام ناشدنی است آیا باز هم باید دست روی دست گذاشت و یا اینکه تنها به معرفی مقصرین و شانه خالی کردن از مسئولیت و یا در نظر گرفتن حداقل‌هایی از هر آنچه سهم آنها از سرانه بهداشت است بسنده نمود.

در حالی که هنوز دو ماه از مرگ فاطمه دخترک ۳ ساله قلعه‌گنجی در اثر عقرب‌گزیدگی از توابع بخش چاه دادخدا نگذشته است که باز هم شاهد پر پر شدن دیگر همسن سال و هم‌ولایتی‌اش به نام الناز نارویی از روستای ریگ آباد بخش چاه داد خدا شهرستان قلعه گنج در جنوبی ترین نقطه از استان پهناور کرمان هستیم.

اینکه مرگ فاطمه با بازتاب‌های خبری گسترده چه پیامدهای مثبتی برای منطقه داشته نکته قابل توجه‌ای است که در گذر زمان باز هم بی‌نتیجه نبود.

شرح داستان مرگ فاطمه ۳ ساله مفصل است تا جایی که از دل پیگری‌های رسانه‌ای پای ۲:۳۰ هم به این ماجرای غم‌انگیز باز شد.

ولی مرگ فاطمه پرده از یک سری مسائل بهداشتی و کمبودها در بیمارستان ۱۲ فروردین کهنوج یعنی محل بستری و به کما رفتن فاطمه که تنها مرکز ارائه دهنده خدمات درمانی به ۵ شهرستان جنوب کرمان شامل، کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان، رودبار جنوب و فاریاب با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر می‌باشد برداشت و امام جمعه شهرستان کهنوج را نیز با بیان سخنانی از کمی و کاستی گفت. ولی علاوه بر اینکه مسوولان بهداشتی ضمن مقصر قلمداد کردن والدین دغدار فاطمه به دفعات، نسبت به راه اندازی سریع اورژانس ۱۱۵ چاه داد خدا اقدام کردند و مرکز درمانی این منطقه نیز از دو پزشک برخوردار شد.

بر اساس این گزارش خبرنگار مهر که همه مراحل از اطلاع رسانی اولیه تا مرگ فاطمه سه ساله را پیگیر بود و چندین گزارش را روی خروجی خود قرار داد در آخرین مطلب خود تحت عنوان «دختر سه ساله قلعه‌گنجی جان باخت/ نیش عقرب در کمین کودکان کپرنشین» به مسئولان امر هشدار جدی داد.

ولی باز هم مرگ دخترکی سه ساله به نام النازنارویی دیگر هم ولایتی فاطمه اهل روستای ریگ آباد بخش چاه دادخدا در اثر عقرب گزیدگی که سی ام مهر ماه اتفاق افتاده به رسانه‌ها کشیده شده است.

اینکه چرا با گذشت بیش از یک هفته پرده از مرگز الناز برداشته شد تنها به مدد یک خبرنگار درد آشنا می‌باشد که همواره دغدغه محرومان و محرومیت را سرلوحه کارش قرار داده و رسانه‌ها را از هر گونه رویداد تلخ و شیرینی مطلع می‌کند.

داستان غم‌انگیز مرگ الناز سه ساله

حکایت نیش عقرب و مرگ کودکان قلعه گنجی،الناز سه ساله را به کام مرگ فرستاد و در شامگاه سی‌ام مهرماه دختر بچه‌ای سه ساله اهل ریگ آباد چاه دادخدا دچار عقرب‌گزیدگی شد و چند ساعت بعد در مقابل چشمان اشکبار پدرش ناله ای از دل کشید و بی جان شد. مقصر کیست؟

فقر مفرطی که از دولت‌های پیشین برای محرومان قلعه گنج به ارث رسیده یا سهل انگاری مسوولین؟

مقصر هر که باشد و به هر اندازه ، فعلا که مسئله اصلی جان دادن کودکان معصوم در اثر نیش کشنده عقرب‌هاست.هنوز دو ماه از مرگ فاطمه کوچولو نگذشته که الناز هم روی تخت بیمارستان ۱۲ فروردین کهنوج عمر سه ساله اش را به ما بخشید.!!

به گزارش مهر، این اتفاق ساعت ۲۰، شامگاه سه‌شنبه سی‌ام مهر ماه وقتی برای الناز رقم خورد که مادر الناز لباس‌های شسته شده خانواده را به داخل منزل می‌آورد؛ غافل از آنکه عقرب سیاهی میان لباس‌ها بوده. الناز کوچولو که در حال رفت و آمد و بازی کردن بوده پایش را روی عقرب می‌گذارد و فریادش بلند می‌شود. پدر الیاس در خانه نیست، اوکارگر ساده ایست که مجبور شده برای تامین معاش خانواده‌اش در بندر عباس کارگری کند.

عموی الناز بدون فوت وقت بیمار عقرب زده را با موتور سیکلت به درمانگاه چاه دادخدا می‌رساند.

پزشک درمانگاه نیم ساعت بعد از حادثه با تزریق آمپول لازم، توصیه می‌کند بیمار به قلعه گنج اعزام شود. دخترک را با پرایدی کرایه ای به قلعه گنج می‌رسانند و از آنجا با آمبولانس اورژانس قلعه گنج راهی کهنوج می‌شوند. سه ساعت بعد از حادثه، الناز روی تخت بیمارستان کهنوج تنگی نفس دارد و پزشک معالج با تنفس مصنوعی سعی در درمان او می‌کند.

نیمه‌های شب است که پدر الناز از بندر‌عباس خودش را به بالین دخترش رسانده اما به گفته وی الناز که در آن لحظه تب داشته ناله‌ای می‌کشد و تمام!

الیاس نارویی پدر دختر ک سه ساله ضمن شرح آنچه خواندید به مهر گفت: تا‌کنون هیچ یک از مسئولین درمان و بهداشت و سایر مسولین پس از مرگ دخترم نه حضوری و نه تلفنی احوالی از ما نپرسیده اند تا لااقل روند درمان بی‌نتیجه دخترم را برایشان توضیح بدهم.

لزوم چاره‌اندیشی برای عقرب‌گزیدگی

در جنوب کرمان

راستی چرا ما در مقابل مرگ کودکان معصوم اینقدر سنگدل شده‌ایم؟ آیا زمان آن نرسیده که مطبوعات استانی پرپر شدن کودکان فقیررا لااقل به اندازه تخریب کوهی در کوهشاه مهم بدانند؟ آیا زمان آن نرسیده که وزارت بهداشت اقدامی جدی برای مقابله با مرگ کودکان جنوب کرمان در اثر عقرب‌گزیدگی انجام دهد؟ آیا مرگ فاطمه ۳ ساله و الناز ۳ ساله نباید صدای نماینده محترم پنج شهرتان یاد شده را در مجلس در بیاورد و از وزیر بهداشت و درمان توضیحی بخواهد که «این دخترکان مظلوم به کدامین گناه مرده اند؟

هر چند داستان مرگ فاطمه و الناز ۳ ساله دردناک و غم انگیز است اما زندگی محرومان در جنوب کرمان، کپر‌نشینی و کمبود امکانات بسیاری از فاطمه‌های کوچک را با نیش عقرب آشنا می‌کند هر چند که دیگر کاری از دست کسی برای این دخترکان مظلوم بر نمی‌آید ولی توسعه خدمات پزشکی، حذف واقعی محرومیت و کپر‌نشینی و احساس مسئولیت برخی از مسئولان آرزویی است که شاید با مرگ دخترکان جنوب کرمان زنده شود

خبرگزاری مهر آمادگی خود را برای ارائه توضیحات مسئولان امر اعلام می‌کند و گزارش دقیق این ماجرا را به صورت جدی دنبال خواهد کرد.

false
true
true
true
 1. ترمه..

  سلام
  عزاداری تون قبول باشه…
  خوش بحالتون ارباب هنوز به من اجازه نداده تو مراسم عزاداریشون شرکت کنم..!!(ما بدا دل نداریم؟!)
  تو دعاهاتون ما رو از قلم نندازین

 2. محمد درویشی

  با سلام واقعا سایت خبری عالی وکامل و روشنی می باشد خدا خیرتان بدهد.

  • admin

   با سلام این نظر لطف شماست

 3. وزارت بهداشت

  خیلی ممنون که اطلاع رسانی کردید شاد باشید

  • admin

   با تشکر

 4. r4i gold

  بدبخت حالا زنده است یا مرده

 5. احمد

  میشه از قعله گنج بیشتر خبر توی وب بزارید با تشکر

 6. admin

  متاسفیم ان شاءالله که این موضوع پیگیری میشه ودیگه شاهد چنین اتفاقاتی نیستیم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


true

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی